Altın Hesabı Açmak İsteyenlere Püf Noktaları

Altın Hesabı Açmak İsteyenlere Püf Noktaları
Altın Hesabı Açmak İsteyenlere Püf Noktaları

Altın Hesabı – Altının bu kadar değerli olmasında doğada az bulunması, değerli eşya yapımında kullanılabilmesi gibi birçok faktör etkili olmuştur. Altın her zaman için bir zenginlik göstergesi ve zarafet sembolü olmuştur. Altının özellikle bizim kültürümüzde yeri ayrıdır. Düğünlerde, özel günlerde ve bayramlarda bizim için önemlidir.

Altın ve Yatırım

Altın özelikle yatırımcı için ayrı bir yerdedir. Çünkü her zaman değerli olmaya devam edecektir. Yatırımcılar için çok farklı yollar olduğu gibi en güvenilir yol altın olarak görünüyor.

Altın gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın ve gremse gibi pek çok formda alınabilir. Ancak bu formlardaki altınlarda altını işleme ve işçilik ücreti söz konusudur. Altının formuna ve altını işleyen kuruma göre değişmekle birlikte yaklaşık 15 Türk lirası civarında bir işçilik ücreti söz konusudur. Bu durum özellikle yatırımcı için istenmez. Bu formdaki altınlar da uzun sürelerde kâr oluşturabilir ancak altın hesabında işçilik ücreti gibi bir kayıp söz konusu değildir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesapları bugün birçok bankanın hizmet verdiği bir alandır. Birçok bankada mobil uygulamalar üzerinden altın hesabı açmak mümkünken bazı bankalarda şubeye gitmeniz gerekebilir. Bankada sizin adınıza bir hesap açılır ve siz artık yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Altın hesabı oluşturulduktan sonraki iş diğer hesaplarınız vasıtasıyla belirli miktarda altın satın almaktır. Bu altın satın alma işlemini de hafta içi günlerde yapmak, pazartesi gibi başlangıç günlerinde yapmamak ve mesai bitimine yakın saatlerde yapmamak önemlidir.

Altın Hesabı ve Kâr İlişkisi

Altın hesabında altınınız bulunduktan sonra bu hesap piyasa hareketlerine göre sizin değişiminizi gösterir. Özellikle büyük miktar alımlarında altın artış gösterdiğinde kâr oranı artacaktır. Ancak küçük miktar alımlarda kâr etmek için bir süre daha beklemek gerekecektir. Ancak ister çok alım ister az alım yapın altın size uzun vadede getiri sağlar. Bu durum içerisinde altın piyasasını takip etmek kritik önem kazanır. Altın piyasasında sürekli yükseliş yaşandığı zaman dilimleri iyi değerlendirildiğinde alıp satmalar yaparak kısa sürede kâr etmek mümkündür.

Altın Hesabı Açtırsam Altın Olarak Geri Alabilir Miyim?

Gün geçtikçe insanların yatırım araçlarına olan ilgisi artıyor. Mevcut koşullar dikkate alındığında güvenli bir liman olarak altın alım satımı her dönem revaçta. Altınların satın alınma fiyatı kadar bunların satıldığı fiyatı da önem arz etmekte. Altın satın aldığınızda ödediğiniz tutar, altın yatırımınızın maliyetini belirliyor. Bu fiyatın üzerinde yaptığınız altın satışları da yatırım karınızı ortaya koyuyor.

Altın Satın Alırken Fiziki Altın Mı Alınmalı Yoksa Kaydı Altın Mı?

Altın satın alırken pek çok yöntemi kullanmak mümkün. Yastık altında altın saklamayı seviyorum diyorsanız fiziki altın alarak yatırımınızı yapabilirsiniz. Eğer kolay bir şekilde altın alım satımı yapmak istiyorum diyorsanız, bunun için de kaydi altın hesabına sahip olmanız gerekiyor. Kaydi altın alım satımlarının avantajları oldukça fazla.

Kaydi Altın Yatırımının Avantajları Nelerdir?

Kaydi altın yatırımı yapıyorsanız bu altınları muhafaza etme yükünüz olmaz. Bu da altınların herhangi bir hırsızlık karşısında çalınma riskini ortadan kaldırır. Ayrıca, altının gram fiyatlarındaki değişimleri takip ederek anlık işlemler yapmanız mümkündür. Kaydi altın alarak yatırım kararlarınızı hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz. Kaydi altın yatırımı yaparken standart bir oranda alım satım yapmanız gerekmez. Elinizde ne kadar nakidiniz varsa o tutar kadar gram altın almanıza imkan tanınmaktadır.

Fiziki Altın Yatırımları Nasıl Yapılmaktadır?

Kaydi olarak altın satın almak istemiyorsanız fiziki olarak da altın alımı yapabilirsiniz. Genellikle altını elinde bulundurmayı sevenler ya da bankalara çok güvenmeyenlerin tercihi fiziki altın olmakta. Çünkü fiyat bazında fiziki altın alımı ile kaydi altın alımı arasında bir fark bulunmuyor. Kimileri yatırım yaptığı araçları el altında tutmayı güvenli bir yöntem olarak sayıyor. Bu nedenle fiziki altın yatırımını daha güvenli buluyor. Bu tamamen yatırımcının tercihi ile alakalı olmakta.

Altın Hesabı Olarak Açılan Hesaptan Altın Olarak Geri Almak Mümkün Mü?

Kaydi olarak açılan altın hesabında biriken altınlar, yatırımcının talebi doğrultusunda fiziki altın olarak geri alınabilmekte. Ancak bunun bankadan bankaya göre değişen komisyon oranları, sigorta bedeli ve lojistik maliyetleri bulunuyor. Bu nedenle kaydi altın hesabı açanların işlem sonrasında bu altınları fiziki olarak almayı da düşünüyorlarsa, yatırım için kullandıkları aracı bankanın şartlarını gözden geçirmelerinde yarar bulunuyor.