Bitcoin ve Bitcoin Yatırımcılığı

Bitcoin ve Bitcoin Yatırımcılığı
Bitcoin ve Bitcoin Yatırımcılığı

Bitcoin ve Bitcoin Yatırımcılığı – Teknolojinin gelişimine paralel olarak ortaya çıkan pek çok yenilik insan hayatını kolaylaştırmaktadır.

Bu yeniliklerin bazıları ise devrim niteliğindedir. İşte devrim sayılabilecek bir yenilik var ki, gelecekte bankacılık sistemini dahi yok edebilecek güçte görülmektedir. Bu yenilik, çoğumuzun Bitcoin ve Bitcoin Yatırımcılığı olarak tanıdığı kripto paralardır.

Para ve ekonomi sisteminin dijital olarak varlık kazanması bitcoinin doğuşuyla başlamaktadır. Bu nedenle bitcoin, insanlık tarihinin büyük devrimlerinden biri olarak değerlendirilmektedir.

Bitcoin Nedir? Bitcoin ve Bitcoin Yatırımcılığı

Dijitalleşen dünya, ekonomiyi de etkisi altına almaktadır. İnternet sayesinde artık çoğu işlemin online olarak yapılabilmesi hem zamandan hem malzemeden hem de emekten tasarruf edilmesini sağlamaktadır.

Mevcut sistemlerde hala tam anlamıyla dijitalleşmeye ayak uydurulamadığı için iyileştirilmesi gereken pek çok aksaklık olduğu görülmektedir. Hal böyle olunca klasik bankacılık sistemindeki aksaklıklar Satoshi Nakamoto’nun gözüne çarpmıştır. Ona göre bankacılık sisteminde para transferinin belirli zaman aralıklarında yapılması, bir işlemin gerçekleşmesi için beklenmesi, bankaların işlemlerden aldığı komisyon ücretleri gibi pek çok şey bankacılık sisteminin negatif yönleridir.

Nakamoto, bu yönleri iyileştirmeye yönelik dijital para kavramını ortaya çıkarmıştır. Dijital para, fiziki varlığı olmayan bir para çeşididir. Diğer bir adıyla kripto para anında transfer edilebilir, anonim işlem yapma imkanı sunar, banka gibi aracı kurumlara olan ihtiyacı ortadan kaldıracak güçtedir. Söz konusu dijital paraların öncüsü ise bitcoindir. Bitcoin ile işlem yaparken blockchain teknolojisi kullanılmaktadır. Şeffaflık, gizlilik ve yüksek güvenlik sunması nedeniyle blockchain teknolojisi bitcoin yatırımı yapmak isteyenlere güven vermektedir. Sunduğu çok sayıda avantaj nedeniyle bitcoin artık yatırımcıların gözdesi haline gelmiştir.

Kripto Paraları Destekleyen Ülkeler Listesi

Kripto Paraları Destekleyen Ülkeler Listesi

Bitcoin Yatırımcılığı

Dijital para kavramı yalnızca bitcoinden ibaret değildir. Bitcoin kripto paraların öncüsü olsa da artık piyasalarda pek çok farklı kripto para birimi bulunmaktadır. Söz konusu kripto para birimleri günümüzde önemli birer yatırım aracı olarak görülmektedir. İşlem hacmi en yüksek dijital para birimlerinden biri ise bitcoindir. Bitcoin yatırımcılığı, kripto para borsaları vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Kripto borsalar tıpkı diğer borsalar gibi işlemektedir. Burada bitcoin ve diğer kripto paraların alım satımını yapabilir, kar elde edebilirsiniz.

Bitcoin, hayatımıza 2008 yılında girdiği için dünya çapında yeni tanınmakta ve kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır.  Teknolojinin kaydettiği sürekli gelişime paralel olarak kripto paraların kullanım alanını her geçen gün arttırmaktadır. Ekonomi başta olmak üzere hizmet ve ticaret gibi pek çok sektörde bitcoin kullanımın yaygınlaştığı görülmektedir. Bu da çoğu kişiyi bitcoin yatırımcılığına yönlendirmektedir. Her ne kadar Altcoin denilen yeni dijital para birimleri işlem görse de hala yatırımcıların en çok dikkatini çeken para birimi bitcoindir. Zira Bitcoinin değerindeki dalgalanmalar, bütün kripto para piyasasını doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle kripto para yatırımcılığı günümüz ekonomi dünyasında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Kimler Kripto Para Yatırımı Yapabilir?

Bitcoin yatırımı yapmak için özel bir kritere sahip olmanıza gerek yoktur. Dileyen herkes kripto para yatırımcısı olabilmektedir. Bitcoinin değeri, piyasa hareketlerine göre değişmektedir. Bu değişim değerde ani dalgalanmalara sebep olabildiği için bitcoin yatırımcısının sabırlı ve dikkatli olması oldukça önemlidir. 7/24 işlem görebilme özelliği nedeniyle bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapanların sürekli piyasa hareketlerini takip etmeleri gerekmektedir. Bu takibi gerçekleştirirken sabırsız davranıp ani bir dalgalanmada yanlış hamleler yapan yatırımcılar büyük zararlar elde edebilmektedir.

Kripto Para- Yeni Başlayanlar İçin İpuçları

Kripto Para- Yeni Başlayanlar İçin İpuçları

En az sabır kadar önemli bir nokta da kripto paraların iyi tanınmasıdır. Bitcoine yatırım yapmadan önce mutlaka kripto paraların ortaya çıkışını, blockchain teknolojisini ve kripto para borsalarını öğrenmelisiniz. Hiçbir bilgi sahibi olmadan veya kulaktan dolma yatırım fikirleriyle kripto para alım satımı yapmak kar elde etmenizi sağlamayacaktır.

Yeni bir teknoloji olduğu için her şeyden önce blockchaini ve kripto para piyasalarını araştırmalısınız.

Araştırma aşamasından sonra direkt işlem yapmamalı, bir süre piyasa hareketlerini gözlemlemelisiniz. Bitcoinin grafiğini inceleyerek ne zaman hangi değere ulaşmış, hangi gelişmelerden değeri nasıl etkilenmiş gibi analizler yapmalısınız. Kripto para uzmanlarının analizlerini de okuyarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Dünya çapında gerçekleşen güncel gelişmeleri her gün mutlaka takip etmeli, bu gelişmelerin bitcoinin değerine nasıl etki edebileceğini öngörmelisiniz. Kısacası kripto para piyasalarını iyi tanıyorsanız, sabırlı ve dikkatliyseniz siz de bir kripto para yatırımcısı olabilirsiniz.