Finans-tr.com

Elektrikli Eşyalar Ne Kadar Harcar? Elektrikli Ev Aletleri

Elektrikli Eşyalar Ne Kadar Harcar? Elektrikli Ev Aletleri

Elektrikli Eşyalar Ne Kadar Harcar? – Evet, artık tasarruf hepimizin gündemindedir.

Çünkü artık birçok kullanıcı fazladan ve gereksiz maliyet çıkmasını istemiyor.

Elektrikli Eşyalar Ne Kadar Harcar Biliyor musunuz?

Bu işi evde veya iş yerinin bazı bölümlerinde yapıyorsanız elektrikli aletler gerçekten çok iyi bir başlangıç olacaktır. Şimdi listemize başlayalım.

Buzdolabı ve Fırın ile Tasarruf Etme

Buzdolabı veya dondurucular artık birçok insanın evinde bulunuyor. Bunların çok fazla elektrik tükettiği de aşikar. Bu yüzden bunları kullanırken kesinlikle kapaklarını çok fazla açık tutmamanız gerekmekte.

Bu iş aynı şekilde fırın içinde geçerlidir. Kesinlikle açmamanız lazım. Fırının kapağını her açışınızda 20-30 derece düşüş yaşar.

Ayarladığınız sıcaklığa bu yüzden tekrardan ulaşmaya çalışacaktır. Bu yüzden fırınları camlı almanızda fayda var. Bir husus daha var ki siyah olması ısı tutumu için daha iyi olur. Bu yüzden siyah ve koyu renkler daha iyi bir tercih. Bir de bu iki ev aletini yeriniz müsaitse yan yana koymasanız daha iyi olur. Çünkü biri ısınmak diğeri soğumak istiyor. Aralarında ısı alışveriş olacaktır. Bu da fırınınıza etki edebilir.

Dimmer Anahtarı Kullanın

Dimmer anahtarı da ne diyebilirsiniz. Dimmer anahtarı sizin ışık seviyenizi ayarlamanıza yarar. Yani çok fazla ışığa ihtiyaç duymadığınız zamanlarda ışığın seviyesini bu anahtarla kısabilirsiniz. Bu da size fazladan bir artı sağlar. Bir de elektrik faturalarının genellikle %20’sini aydınlatma ürünleri oluşturduğunu düşünürsek işe yarar bir çözüm olabilir.

Led Ampul Kullanın

Eski tip ampul kullanıyorsanız bunun faturalarınıza fazladan yansıdığını söyleyebiliriz. Çünkü eski tip ampuller üretilen enerjinin ancak %20’sini ışık olarak verirler. Geriye kalan %80’i ısı olur. Siz ampulleri ısınmak için kullanmıyorsanız buna ihtiyaç da duymazsınız. Led ampuller ise üretilen enerjinin %80-%90’ını ışık için kullanır.

Çamaşır Makinesi ve Bulaşık Makinesiyle Tasarruf Etme

Kesinlikle tam doldurmadan çalıştırmayın. Bu iş tabii ki bazı durumlarda esnetilebilir ama siz normal durumlarda bunu yapmayın. Çünkü harcanacak su makinenin tam doluluğuna göre hesaplanır. İki çamaşır için hem boşuna su ve elektrik harcamış olursunuz bu da doğrudan cebinizdeki paranın erimesine neden olur. Bunun yerine böyle az çamaşırları elinizde yıkayın.

Evet, sen bize ne öneriyorsun biz zahmet çekmeyelim diye çamaşır veya bulaşık makinesi aldık senin dediğine bak diyebilirsiniz. Her gülün bir dikeni vardır. Bu gülünde dikeni bu diyebiliriz. Bu arada çamaşır makineleriniz de “Eko Program” seçeneğini kullanarak yine artı alabilirsiniz.

Elektrikli Eşyalar Ne Kadar Harcar Nasıl Öğrenilir?

Bunun yolu şu ki kullandığınız elektrikli aletin Kullanma Kılavuzuna veya üzerinde bilgi yazıyorsa ona bakabilirsiniz. Peki ama neye bakacaksınız? İşte bu sorunun cevabı “Watt” diyebiliriz.

Kullanma Kılavuzunda ve elektrikli aletinin üstünde bu kısmı bulun ve ne kadar watt enerji harcadığını bulun ve bir kez daha düşünün. 1000 Watt Enerji 0.43 Kuruşa tekabül eder. Böylece kafanızda bir hesap yapabilirsiniz. Bunun için çeşitli uygulamalar da var bunları telefonunuza indirerek de onun sizin yerinize yapmasını sağlayabilirsiniz.

Etiketler: