Emekli Kredi Çekme Limiti

Emekli Kredi Çekme Limiti
Emekli Kredi Çekme Limiti

Emekli Kredi Çekme Limiti – Finans sektörünün en önemli bölümünü oluşturan bankalar, müşterilerine finansal hizmetler sunmaktadır.

Bu müşteriler büyük şirketler, küçük esnaflar, üniversite öğrencileri veya emekliler olabilmektedir. Müşteri portföyü oldukça geniş olan bankaların en çok talep gören hizmetlerinden biri olarak banka kredileri karşımıza çıkmaktadır.

Kredi çekme süreci bütün bireysel müşteriler için hemen hemen aynı şekilde ilerlemektedir. Emekli kredi çekme talebinde bulunarak bankanın bu hizmetinden rahatlıkla faydalanabilir.

Emekli Kredi Çekme Limiti

Bankalar, kredi hizmetini sunarken müşterilerin belirli kriterleri sağlamasını istemektedirler. Bunun temel sebebi kredi şeklinde sunulacak nakit fon miktarının belirli bir limitinin olmasıdır. Bu nedenle kredi talebinde bulunan her müşteriye ne yazık ki olumlu dönüş sağlanamamaktadır. Müşterinin başvurusuyla başlayan kredi sürecinde beyan edilen gelirin miktarı, müşterinin kredi limitinde belirleyici faktördür. Bankacılık kanunlarına göre belli şahıs veya kurumların kredi çekmesine engel bir madde yoktur. Kredi çekme limiti; kredi başvurusunda bulunan kişinin gelirine, geçmiş banka ödemelerine göre belirlenmektedir. Kişiye ödeyemeyeceği miktarda kredi vermek bankanın zararına olacağı için gelirle doğru orantılı bir kredi limiti belirlenmektedir. Emekliler için de durum bu şekildedir.

Emekli maaş miktarlarına ve kredi notuna göre kredi limitlerinin yaklaşık değerleri belirlenmektedir.

Emekliler için Kredi Çekme Seçenekleri

Bankaların bireysel müşterilerine sunduğu kredi hizmetleri konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi olarak çeşitlenmektedir. Emekliler tarafından en çok talep gören krediler ise konut ve ihtiyaç kredisidir. Söz konusu kredi çeşitleri için sunulan kredi limitleri de değişmektedir. Emekli kredi çekme limitinin alınan emekli maaşına göre şekilleneceğini söylemiştik. Buna göre 1.000 lira maaş alan emekli en fazla 47.000 lira konut kredisi çekebilirken 4.000 lira maaş alan emekli en fazla 180.000 lira konut kredisi çekebilmektedir. İhtiyaç kredisi limitlerinin miktarı ise daha düşüktür. 3.000-9.000 civarında değişen ihtiyaç kredisi limiti, emekli maaşının %50’si aylık taksit miktarını geçmeyecek şekilde belirlenmektedir. Emekli, bu kredilerden hangisine ihtiyaç duyuyorsa ona göre başvurusunu yapabilmektedir.

Emekli Maaşı ile İhtiyaç Kredisi Almak

Emekli Maaşı Kredi Çekme Limiti

Emekli maaşı, zaman zaman ihtiyaçları karşılamaya yetmemektedir. Bu durumda pek çok emekli bankalara kredi başvurusunda bulunmaktadır. Emekli maaşı ile kredi çekebilmek için tıpkı diğer müşterilerde olduğu gibi başvuru süreci yaşanmaktadır. Emeklinin kredi notunu oluşturan geliri, geçmiş kredi ve kredi kartı ödemeleri, yaptığı finansal işlemler gibi faktörlere bakılarak kredi notu değerlendirilmektedir. Kredi notu, müşterinin geri ödeme potansiyelini göstermektedir. Bu süreçte emekli maaşının miktarı da kredi limitini belirlemektedir. Bu nedenle emekli kredi çekme limiti için üst sınırlar belli olsa da kredi çeşidine ve emekli maaşı miktarına göre bu limit değişebilmektedir.

Bankalar, kendi bünyelerinde maaş hesabı bulunan emekli müşterilere zaman zaman piyasadan daha düşük faizli kredi seçenekleri sunmaktadır. Bu doğrultuda kredi kullanmak isteyen emekli, maaş hesabının bulunduğu bankadan rahatlıkla kredi kullanabilmektedir.

Gizem Aksay hakkında
gizem@finans-tr.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*