Finans Dünyasındaki Dev Markalar

Finans Dünyasındaki Dev Markalar
Finans Dünyasındaki Dev Markalar

Finans Dünyasındaki Dev Markalar – Ekonomi bilimine can veren finans sektörü, dünyanın dört bir yanında etkileşime sebep olan oldukça büyük bir iş alanıdır.

Bu sektörde küçük işletmelerden büyük kuruluşlara kadar çok sayıda marka yer almaktadır. Ürettikleri ürün ve hizmetlere göre bu markaların bazıları devleşmiş, global bir etkinlik sağlamıştır. Söz konusu markaların isimlerini pek çoğunuz duymuşsunuzdur zira finans sektörüne hakim olan dev markalar gıda, teknoloji, bankacılık gibi oldukça farklı sektörlere doğrudan etki etmektedir. Bunun sebebi hiç kuşkusuz finans sektörünün çok yönlü oluşudur.

Finans Devi Markalar Nelerdir?

Globalleşme; dünyanın bir ucundan diğer ucuna etkileşim kurulmasının, bir işlemin dünyanın her yerine etki edebilecek niteliğe ulaşmasının bir sonucudur. Yüzyıllardır yeryüzüne hakim olan insan toplulukları günümüzde tamamen globalleşmenin etkisi altındadır. Bu durum, finans başta olmak üzere pek çok iş sektörünün etki alanının bütün dünya olmasını sağlamaktadır. Söz konusu sektörlerde faaliyette bulunan firmaların bazıları, dünya çapında etkiye sahip hizmetler sunmaktadırlar. Öyle ki bu hizmetler, yoğun talep görmekte ve uluslararası platformlarda kullanılmaktadır. Etkileşim alanı bu denli geniş olan firmalar, devleşmiş markalara dönüşmektedirler. Finans devi markalar, ekonomiye oldukça fazla etki etmekte ve finans piyasasını yönlendirmektedir.

Dev Markalar ve İsimlerinin Anlamları

Finans devi markalar, işlem hacimlerine ve marka değerine göre her sene farklılık gösterebilmektedir. 2020 yılında finans dünyasına etki eden dev markalar ise şu şekildedir:

  1. Amazon

Listenin başına yerleşmeyi başaran Amazon, pratik bir şekilde internet üzerinden alışveriş yapma imkanı tanıyan bir e-ticaret sitesi olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk olarak Cadabra ismiyle piyasaya çıkan markanın kurucusu Jeff Bezos, alfabetik olarak markanın üst sıralara çıkmasını istediği için Amazon Nehri’nden esinlenerek markaya daha sonra Amazon ismini vermiştir. 1994’te kurulan Amerika Birleşik Devletleri merkezli bu marka, 2020 yılının en değerli markası olmuş durumda. Güncel değeri 415,8 milyar dolar olan Amazon’un yakın gelecekte büyümeye devam etmesi beklenmektedir.

  1. Apple

Telefon, bilgisayar gibi akıllı cihazlar üreten ve yazılım hizmeti sunan Apple; 1976’da Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından kurulmuştur. Logosundaki elma işaretinden de anlaşılacağı üzere, markanın ismi elma anlamına gelmektedir. Steve Jobs’ın koyu bir Beatles hayranı olması ve grubun yapım şirketinin isminin Apple olması nedeniyle marka isminin buradan geldiği düşünülse de bu kanı kesinlik kazanmamıştır. Özellikle akıllı cihazlar konusunda gerçekleştirdiği devrimlerle Apple, hem finans hem teknoloji devi bir marka haline gelmiştir. Apple’ın güncel değeri 352,2 milyar dolardır.

  1. Microsoft

Yazılım geliştiricisi olarak piyasaya çıkan Microsoft, 1975’te kurulmuş ABD merkezli bir şirkettir. Bill Gates ve Paul Gardner Allen tarafından kurulan Microsoft ismini microcomputer (mikro bilgisayar) ve software (yazılım) kelimelerinin birleşiminden almaktadır. Güncel değeri 326,5 milyar dolardır.

  1. Google

Tıpkı Apple ve Microsoft gibi finans dünyasına hükmeden markalardan biri olarak teknoloji devi Google karşımıza çıkmaktadır. 1998’de temelleri atılan markanın kurucuları Sergey Brin ve Larry Page’dir. İnternette arama yapmayı sağlayan bir arama motoru olarak karşımıza çıkan Google, reklam teknolojileri ve online bilgi dağıtımı sağlayan bir platform olarak hizmet sunmaktadır. İsmini matematikte 10^100 işlemi için kullanılan googol kelimesinden alan markanın güncel değeri ise 323,6 milyar dolardır.

  1. Visa

1958 yılında Dee Hock tarafından kurulan Visa, ABD merkezli uluslararası bir finans şirketidir. Kredi kartı ve banka kartı hizmeti sunarak bankacılık alanında fon akışına yeni bir boyut getiren Visa, finansal işlemlerde nakit paraya alternatif bir ödeme aracı olarak kullanılmaktadır. Güncel değeri 186,8 milyar dolar olan markanın ismi ise Amerikan finans şirketlerinin isimlerinden oluşan bir kısaltmadır.

  1. Alibaba

E-ticaret sitesi olarak hizmet veren Alibaba, 199’DA Jack Ma tarafından kurulmuştur. Çin merkezli marka ismini Ali Baba ve Kırk Haramiler masalından almaktadır. Şirketin güncel değeri ise 152,5 milyar dolardır.

Görüldüğü gibi finans dünyasında yer alan dev markalar özellikle teknolojiyi kullanarak büyük bir gelişim göstermişlerdir. Teknoloji odaklı gelişen bu markaların büyümesinin temel sebebi, internetin dünya çapında kullanılan bir iletişim ağı haline gelmesi ve teknolojinin oldukça hızlı gelişmesidir. Yakın gelecekte finans dünyasının teknolojik gelişmelere paralel ilerlemesi kaçınılmazdır.