Finans Teknolojileri – Fintech Nedir?

Finans Teknolojileri – Fintech Nedir?
Finans Teknolojileri – Fintech Nedir?

Fintech – Finans, paranın varlığıyla hayat bulan ve kullanımıyla gelişen büyük bir sektördür.

Her alanda olduğu gibi finans da teknolojinin gelişiminden doğrudan etkilenmektedir. Teknoloji, sunduğu hız ve pratiklik sayesinde insan hayatını kolaylaştırmaktadır.

İnternetin insan hayatına girmesiyle teknolojinin gelişimi büyük bir ivme kazanmıştır. Öyle ki neredeyse her iş alanında dijitalleşmenin etkisi kendini göstermektedir. Söz konusu iş alanlarından biri de finanstır. İşte bu noktada finans ve teknolojinin birleşiminden fintech doğmaktadır.

Fintech Nedir?

Fintech, finansal teknoloji anlamına gelmektedir. Finansal hizmetleri iyileştirip, kalitesini arttırmak için teknolojiden yararlanılmasıyla ortaya çıkan bu iş alanı, müşterilerin hayatını kolaylaştırmayı hedeflemektedir.

Özellikle internetin kullanımı ve sosyal medyanın yaygınlığı finansal teknolojinin gelişmesini hızlandırmaktadır. Örneğin kredi kartı başvurusu, banka hesabı açma gibi temel bankacılık işlemleri için bizzat banka şubesine giderek çeşitli belgelerle başvuru yapmanız gerekirdi. Günümüzde finansal teknolojiler vasıtasıyla artık pek çok bankacılık hizmeti dijital platformlar üzerinden yürütülebilmektedir.

Finansal teknolojilerden yararlanmak için ihtiyacınız olan şeyler yalnızca internet ve telefon, bilgisayar gibi elektronik bir cihazdır. Bu alanda faaliyet yürüten firmalar kullanıcılara oldukça verimli ve pratik hizmet sunmayı hedeflemektedirler. Akıllı ödeme teknolojileri, kripto paranın kullanımı, blockchain teknolojisi, bulut tabanlı finansal yazılımlar gibi dijital hizmetlerle kullanıcıların hayatları kolaylaştırılmaktadır.

Ayrıca finansal teknolojilerin sunduğu hizmetler geleneksel yöntemlere göre fiyat avantajına da sahiptir. Hız, güvenilirlik, uygun fiyat, pratiklik gibi yönleriyle finans dünyasında finansal teknolojilere olan talep her geçen gün artmaktadır. Özellikle bitcoin başta olmak üzere kripto paraların tanınması ve kullanımının yaygınlaşması, finansal teknolojilerin dünya çapında gelişimini hızlandırmıştır. Fintech, finans sektörünün dijitalleşmesini sağlayarak sektöre yeni bir soluk getirmiştir.

Ne Zaman Ortaya Çıktı?

1990’larda internetin dünyamıza dahil olmasıyla teknoloji büyük bir hızla gelişmeye başlamıştır. Web siteleri ve e-ticaret siteleri gibi projelerle internet kullanımı günden güne artmış, günümüzde dünyanın dört bir yanında kullanılan büyük bir teknoloji ağı oluşturulmuştur. Sosyal medya platformlarının ortaya çıkmasıyla yeni bir teknolojik devrim gerçekleşmiştir. Söz konusu platformlar, akıllı cihazlar için uygulama haline getirilmiş ve artık internet kullanan, elinde akıllı telefonu olan herkes sosyal medya uygulamalarına oldukça hızlı ve pratik bir şekilde erişebilmiştir.

Bu kullanımın yaygınlaşması, pek çok iş alanında etkisini göstermiştir. E-ticaret siteleri, haber siteleri, borsalar, bankalar gibi çok sayıda hizmet alanında dijitalleşmeye gidilerek telefon uygulamaları geliştirilmiş ve internet siteleri hayata geçirilmiştir. Dijital dünyanın gelişiminin finans sektörüne etkisi 21. Yüzyılda kendini gösterse de fintech kavramı 2015 yılında ortaya çıkmıştır. Oldukça yeni bir tarih olsa da kısa sürede finansal teknolojiler, bir iş alanı olarak büyük gelişme kaydetmiştir. Günümüzde bankalar ve borsalar başta olmak üzere finans sektörüne yön veren büyük oluşumların hepsi finansal teknolojileri kullanarak dijital dünyada varlıklarını sürdürmektedirler.

Dünden Bugüne Fintech

  1. Fintechin temellerinin 1918 yılına dayandığı düşünülmektedir. ABD Federal Rezerv Bankaları’nın Fedwire Fon Servisi’ni kullanmasıyla başlayan bu süreç, 1967’de Lonra’da ilk atmnin açılmasıyla gelişen finansal teknolojiler 1990’larda Paypal ile online ödeme yapılmasıyla yeni bir boyut kazanmıştır.
  2. Devamında Apple Pay, Google Wallet gibi büyük firmaların kendilerine ait online ödeme sistemlerini geliştirmesi ve bitcoinin piyasaya çıkmasıyla finansal teknolojiler artık hayatımızın bir parçası haline gelmiştir.
  3. 2015 yılında resmi olarak fintech kavramının literatüre girmesi, 2016 yılında finansal teknolojilerin eğitim sistemine girmesiyle global çapta büyük bir iş alanı haline gelmiştir.
  4. Finansal teknolojilerin gelişimi incelendiğinde yaklaşık 100 yıllık bir geçmişe sahip olduğu görülmektedir.

İnternetin kullanımı sayesinde bu süreç hızla ilerlemiş ve günümüzde fintech klasik finans dünyasında bir devrim olarak nitelendirilmektedir. Özellikle gelecekte kripto paraların kullanımının daha da yaygınlaşması, blockchain teknolojisinin tanınması, bankacılık sisteminin büyük ölçüde dijitalleşmesi gibi beklentiler finansal teknolojiler sektörünün büyüme vadeden bir iş alanı olduğunu göstermektedir.

Günümüzde finanasal teknolojiler alanında faaliyet gösteren çok sayıda yatırımcı ve girişimci olduğu görülmektedir. Örneğin yalnızca İngiltere’de 2020 yılının ilk yarısında sektöre 1.84 milyar dolarlık yatırım yapılmıştır. Tıpkı İngiltere gibi dünyanın dört bir yanında finansal teknolojilere yapılan yatırımlar gün geçtikçe artmakta ve sektörün hacmi büyümektedir.

Fintech, gelecekte finansal hayata hükmedecek bir devrim olarak görülmektedir.