FinKariyer

Finansal Kariyer | Finans Alanında Kariyer Yapmak

Söz konusu finans olduğunda insanlar yalnızca sayısal zekanın bu sektör içerisinde kullanılabildiğini, sayısal zekası kuvvetli olmayan kişilerin bu alanda yer alamayacağını düşünmektedir. Oysa bu tamamen yanlış bir algıdır.

Finansal kariyer yapmak, günümüzdeki pek çok üniversite öğrencisinin hayallerini süslemektedir. Kimi öğrenciler matematiği zevkli bulduğu için bu sektörü tercih ederken kimi öğrenciler ise finans sektörünü geleceğin mesleği olarak gördüğü için bu alana yönelmektedir.

Söz konusu finans olduğunda insanlar yalnızca sayısal zekanın bu sektör içerisinde kullanılabildiğini, sayısal zekası kuvvetli olmayan kişilerin bu alanda yer alamayacağını düşünmektedir. Oysa bu tamamen yanlış bir algıdır. Çünkü söz konusu finans olduğunda bu alana tarih, psikoloji, sosyoloji, felsefe vb. gibi sosyal alanlar da dahil olmaktadır. Finans daima geniş bir alanı kapsamaktadır. Önemli olan bu geniş alan içerisinde hangi rotayı izleyeceğini bilmek, yani hangi alanda kariyer yapacağına karar vermektir.

Finansal kariyer yapmak isteyen bir kişi hayatını 3 yönde geliştirebilir:

Üç farklı yön içerisinde kim olduğunuzu ya da ne olmak istediğinizi bulmak tamamen size bağlı bir durumdur. Finans sektörünün ciddi ve riskli bir sektör olduğunu unutmamak gerekir. Stres, endişe ve kaygılar daima hayatınızın bir parçası olacaktır. Eğer gerçekten bu sektöre sempati ya da ilgi duymuyorsanız, sektör içerisinde mutlu, huzurlu ve sürdürülebilir bir kariyer elde etmeniz imkansızdır.

Finans Sektörü ve Gelişimler

Finansal kariyer yapmak isteyen kişilerden biriyseniz, sektörü daima takipte kalmalısınız. Bunun nedeni teknolojinin finans sektörü üzerinde büyük bir etkisinin bulunmasıdır. Bu etkiyi göz ardı etmek, Finans kariyer yaşamınızı ve planınızı da aynı zamanda göz ardı etmek demektir. “Sürdürülebilir eğitim” ya da diğer ismi ile “yaşam boyu öğrenme” metodu bu sektörün bir parçasıdır. Eğer bu parçayı hayatınıza taşıyamayacağınızı düşünüyorsanız, kariyer yolunuzu farklı bir alana yönlendirmeniz de fayda vardır.

Teknoloji ile birlikte gelişen finans sektöründe yer edinebilmek için dijital kanalları aktif bir şekilde kullanmak, fin-Tech gibi finansal teknolojiler alanında bilgi, beceri ve deneyim sahibi olmak önemlidir. Geçmişte büyük defterlerle ve elle kaydedilen muhasebe kayıtlarının günümüzde Netsis ya da bilgisayarlı muhasebe uygulamaları ile kayıt altına alınması en basit örneklerden biridir. Zaman içerisinde finans sektörü teknoloji ile birlikte gelişmeye devam edecektir. Bunun nedeni de inovasyona ve girişimciliğe açık olmasıdır.

Bu gelişmeleri takip etmek aynı zamanda kariyer yolunuzu belirlerken de önemlidir. Gelişen teknoloji, farklı iş olanaklarının yaratılmasına neden olmuştur. Farklı iş alanlarını görmek ve kendinize en uygun olan kariyer yaşamını tercih etmek için sektör içerisindeki gelişmeleri takip etmek önemlidir.

Finansal Kariyer Yapmanın Artıları

Finansal kariyer yapmanın en büyük artısı, kişinin daima kendisini geliştirmek zorunda kalmasıdır. Hem kişisel gelişim hem de eğitim açısından kişinin devamlı olarak kendisine yenilikler katması gerekir. Bu yenilikler bir tek sayısal alana dahil değildir. Sektör sabırlı, güler yüzlü, iletişimi kuvvetli, anlayışlı, proaktif, verimli, motivasyonu yüksek insanları sevmektedir. Bu özelliklere sahip olunabilmesi için de kişisel gelişim alanına yönelmek şarttır. Dolayısıyla finans sektörü içerisinde yer alan bireylerin kendilerine gerek eğitim gerek kişisel gelişim alanında yaşamlarına değer katacak olan bilgileri edinmesi gerekir. Diğer avantajları listelemek gerekir ise:

  • Sürekli olarak piyasa, borsa, uluslararası ekonomi ve finans takibi yapıldığı için uluslararası alandaki yeniliklerden ve gelişmelerden haberdar olunur.
  • İşinizi yaparken keyif alırsınız. Çünkü sizi her gün bir yenilik bekler. Bu nedenle finans sektörü oldukça eğlencelidir.
  • Kişisel gelişim alanına yönelmenizi sağladığı için içsel olarak huzuru yakalamanızı sağlar.
  • Farklı alanlarda kendinizi geliştirmenize yardımcı olur. Örneğin istatistiki verileri incelemek için finansal analiz raporlama becerisi kazanırken, finansal okur yazarlık becerisine de ulaşırsınız.

Finansal Kariyer Yapmanın Dezavantajları

Finans alanında kariyer yapmanın dezavantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Sürekli olarak risk içerisinde olmak sinir, stres, kaygı ve endişe duygularının oluşmasına neden olur. Bu nedenle psikolojik sorunlar ve rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir.
  • Yaşam boyu öğrenme metodu bulunduğu için sürekli olarak çaba sarf etmek, yüksek performans göstermek şarttır. Fakat bu fiziksel ve zihinsel yorgunluk yaratabilir.
  • Sürekli olarak bir baskı mevcuttur. Söz konusu olan sektörde para en önemli unsur olduğu için parasal alanda yapılan işlemler stres ve baskı oluşturur. Bu da ruhsal alanda bireyi kötü etkiler.

Finans Geleceğin Mesleği mi?

Evet! Finans kesinlikle geleceğin mesleğidir. Finansal kariyer yapmak istiyorsanız, teknoloji ile birlikte gelişen bir sektörü tercih etmek, kariyer gelişiminizde geleceğe yatırım yapmak demektir. Eğer kendinizi teknoloji ile birlikte geliştirebilir, yenilikçi, girişimci ve inovatif olabilirseniz, yaşamınız boyunca bu alanda çalışabilirsiniz. Özellikle finans alanında banka iş ilanları ve banka sınavları ilginizi çekebilir.

Bununla birlikte yeni iş imkanlarının ve alanlarının da sektörde bulunduğunu, her yıl yeni bir iş alanının oluştuğunu göz ardı etmemek gerekir. Tüm bu nedenler doğrultusunda finans geleceğin mesleklerinden biridir. Bu alanı tercih etmek isteyen kişiler, kariyer planı hazırlarken geleceğe yönelik yaşamlarını planlamak ve bu planı sürekli olarak güncellemek zorundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir