FinKariyer

Finansal Kariyer Planlama ve Süreci

Finansal anlamda kariyerini planlamak isteyen kişilerin öncelikle “kariyer planı” hazırlaması gereklidir.

Finansal kariyer planlama ve süreci, gelecek yaşamınız ile geçmiş konumunuz ve şu an ki durumunuz hakkında bilgilenmenizi sağlayan yöntemlerden biridir. Finans sektörü içerisinde bulunan her bireyin mutlaka kariyerini planlaması ve süreç içerisindeki durumunu takip etmesi gereklidir. Çünkü günümüz iş koşulları hızlı bir şekilde değişmekte ve güncellenmektedir.

Hızlı bir şekilde değişen iş yaşamına, teknolojiye, teknoloji ile birlikte gelen girişim ve inovasyonlara yönelik bir meslek ve sektör içerisinde yer almak günden güne daha da zor bir hale gelmektedir. Dolayısıyla belli bir hedef ve plan içerisinde bulunmak, şu anınızı ve geleceğinizi belirlemenizde önemli rol oynamaktadır.

Finansal anlamda kariyerini planlamak isteyen kişilerin öncelikle “kariyer planı” hazırlaması gereklidir. Bu plan, finans sektörü içerisinde kendinize dair 3 basit soruyu sormanız ve cevaplamanız dahilinde oluşturulmalıdır. Bu sorular şu şekilde yer alır:

 1. 6 ay sonra kendimi nerede görüyorum?
 2. 1 yıl sonra kendimi nerede görüyorum?
 3. 5 yıl sonra kendimi nerede görüyorum?

Bulunduğunuz sektör fark etmeksizin hazırladığınız kariyer planları 5 yıllık bir süreci kapsamalıdır. Çünkü insan yaşamındaki köklü değişiklikler ve değişimler 6 ay, 1 yıl ve 5 yıl içerisinde gerçekleşmektedir. Ek olarak kişisel ve iş yaşamınız dahilinde bu değişiklikler karşısında hazırlıklı olmanız için de kariyer planı yapmanız gerekir. Böylelikle hayatınızda neye ihtiyacınız olduğunu bulmanız kolaylaşır.

Finansal Kariyer Planlama Nedir?

Finansal kariyer planlama, finans sektörü içerisinde yer alan kişiler tarafından hazırlanan kariyer planları demektir. Bu planlama yaşamınız içerisinde kim olduğunuzu, neleri yapmaktan zevk aldığınızı, bilgi ve becerilerinizi, başarılı olduğunuz alanları bilmenizi sağlar. Kendi alanınız içerisindeki bilgi ve becerileriniz dahilinde neler yapabileceğinizi görmenize yardımcı olur. Finans alanında kariyer planı oluşturmak isteyen kişilerin takip etmesi gereken 5 adım vardır. Bunlar:

 1. Genel bakış
 2. Finans sektöründeki alanı belirleme
 3. Pazarlama alanı
 4. SWOT Analizi
 5. Konumlandırma ve harekete geçme

Genel Bakış: Genel bakış, etkili bir finansal kariyer planlama sürecinin ilk aşamasıdır. Bu aşamada ulaşmak istediğiniz hedefleri belirlemeniz gerekir. Nereye, ne şekilde, ne zaman ulaşacaksınız? Her hedefiniz için bir başlangıç ve bitiş tarihi olmalıdır. Aksi halde oluşturduğunuz planın hiçbir anlamı kalmaz.

Finans Sektöründeki Alanı Belirleme: Finans sektörü oldukça kapsamlı bir sektördür. Bu sektör içerisinde nereye yönelmek istediğinize karar vermelisiniz. Bir şirkette mi çalışmak istiyorsunuz yoksa bir finans şirketi mi kurmak istiyorsunuz? Bu alanda sektör içerisinde yer alan kişilerle konuşmanızda da fayda olacaktır.

Pazarlama Alanı: Size uygun alanı belirledikten sonra kendinizi pazarlamanız gerekir. Bilgi, beceri ve deneyimleriniz doğrultusunda sektör içerisinde size rekabet şansı yaratacak bir plan oluşturmalısınız. Kafanızdaki yol haritası her ne ise kendinizi de bu yönde geliştirmeye, yaşam boyu öğrenme metodu ile ilerlemeye odaklamalısınız.

SWOT Analizi: Kişisel SWOT analizi yapmak, güçlü taraflarınızı görmek için bir fırsattır. Lakin siz bu analizi zayıf ve güçsüz yönlerinizi görmek için kullanmalısınız. Finans sektörünün aşırı stresli, baskılı ve endişe yaratan bir ortam olduğunu unutmamalısınız. Eğer bir şeyler başarmak istiyorsanız önceliğiniz zayıf ve güçsüz yönleriniz olmalıdır.

Konumlandırma ve Harekete Geçme: Finansal kariyer planlama ve süreciniz içerisinde kendinize daima sormanız gereken iki adet soru vardır. Birincisi “Şu an ki konumumdan memnun muyum?” ve ikincisi “Memnunsam, nasıl daha iyi olabilirim? / Memnun değilsem bunu nasıl değiştirebilirim?” şeklindedir. Hedeflerinizi konumlandırmak ve harekete geçirmek tamamen size bağlıdır.

Kariyer Planlama Aşamasında Dikkat Edilecekler

Finansal kariyer planlama ve sürecinde insanların yaptığı en sık hataları şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Kısa ve uzun dönemli maddi ihtiyaçları belirlemeden hedefleri gerçekleştirmeye çalışmak.
 2. Güvenli bir maddi altyapı oluşturmamak.
 3. Çabuk ve geçici çözümler almak. (Kariyer planınızdaki çözüm yolları basit, etkili ve sürdürülebilir olmalıdır.)
 4. Tatmin edici ve prestijli bir kariyer seçmemek.
 5. Sabırlı olmamak, aceleci davranmak ve bu nedenle sürekli olarak yanlış kararlar almak.
 6. Kişisel anlamda tatmin sağlamak için kendini tanımadan hareket etmek ve ne istediğini bilmeyen kararlar almak.
 7. Kariyer planının bir gelişim süreci olduğunu unutmak ve çevreden gelen yardımları kabul etmemek.
 8. Başarıyı kendinde değil, dış dünyada aramak.
 9. Kendi doğrularınız yerine ailenizin ve arkadaşlarınızın doğrularını uygulamak. Bunun sonucunda da sorumluluk almaktan kaçınmak, pişmanlık duymak ve hatalarını kabul etmemek.
 10. Para kazanmanın tek yolunun şu an yaptığınız işten ibaret olduğunu düşünmek. Gelişime, girişime ve yeniliklere açık olmamak.

Nurkan Aydoğan

13 yılı aşan finans sektörü deneyimleri ile Nurkan Aydoğan, özellikle Bankacılık, Finans ve Kariyer yolları makaleleri yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir