Gelir Ortaklığı(Affiliate Marketing) İle Para Kazanmak

Gelir Ortaklığı(Affiliate Marketing) İle Para Kazanmak Finans-TR

Gelir Ortaklığı- Eski Amerikan filmlerinde elinde büyük kahverengi çantayla gezen ve firmaların ürünlerini satmaya çalışan kişiler görüyorduk. Bu kişiler günümüzde dijital pazarlama sektörünün satış ortaklığı anlamına gelen Affiliate marketing kısmını temsil etmektedir.

Dijital pazarlamanın elbette birçok yönü var. Fakat Affiliate marketing eskilerden gelip bu sisteme yıllar önce entegre olmuş ve büyük paralar kazandırmış bunu kanıtlamış sistemlerden biridir.

Gelir Ortaklığı(Affiliate Marketing) Nedir?

Affiliate marketing en basit anlamıyla, sokaklarda komisyon karşılığı yapılan pazarlamanın internet ortamına gerçekleştirilmesi gibidir. 19. yüzyılın sonunda kendini bitirme noktasına getiren bu pazarlama yöntemi internetin ortaya çıkması ile en büyük pazarlama yöntemlerinden biri olmayı başardı.

İnternet üzerinden belli bir kitleye hitap ediyorsanız veya edebileceğinizi düşünüyorsanız satış ortaklığı yapmak sizin mesleğiniz olabilir. Elbette hitap ettiğiniz kitleye karşı pazarlama yöntemlerini başarıyla kullanmanız gerekecek. Hitap etmekte ve yönlendirmekte başarılı olduğunuz küçük bir kitle bile sizin satış ortaklığından istediğinizi almanızı sağlayacak iken büyük kitlelere hitap edip onları istediğiniz satışlara yönlendirememeniz durumunda başarısız bir satış ortaklığı deneyimi yaşayabilirsiniz.

Satış ortaklığı yaparken genelde sizin yapmanız gereken hiçbir şey yok denmektedir. Bu yanlış bir söylemdir. Satış ortaklığında başarılı olmak için kitlenizi iyi tanımanız, dönemin isteklerini kavramanız ve buna göre ürünleri yöneltmeniz gerekmektedir. Bu ne kadar basit görünse bile bununla ilgili doğru çıkarımları sürekli ve insanları sıkmadan yapmak oldukça titiz bir çalışma istemektedir.

Türkiye’de satış ortaklığı yapmak eski dönemlere oranla çok daha kolay. Dünyada dönem dönem dijital pazarlamanın en çok kar ettiren uygulamalarından biri olan Affiliate marketing Türkiye’de son 5-6 yıldır ciddi gelirler kazandırmaya başladı. Bunda yeni trend mağazalarının satış ortaklığına gereken önemi vermesi en büyük etken oldu. Bütün bunlara rağmen dünya ile kıyaslandığında Türkiye Affiliate marketing sistemini tam anlamıyla oturtabilmiş durumda değil. Gidişat ise bunca senelik oluşan boşluğa bakılırsa gayet iyi durumda denilebilir.

Satış ortaklığı yapmanın farklı yöntemleri vardır. Ürünleri kitlenize satmak için uygulayacağınız yöntemi veya yöntemleri sizin seçmeniz gerekmektedir. Bu yöntemler arasında düz bir zeminde daha yüksekte olanı yoktur. Bu tamamen sizin bulunduğunuz yapıya göre seçim yapmanız gerektiği anlamına gelmektedir.

Satış Ortaklığı Yöntemleri

1. Satış Başına Kazanç ( Pay Per Sale )

Her ne kadar satış ortaklığı yöntemleri arasında net farklılıklar olmasada pay per sale yöntemi diğer yöntemlere oranla tek seferde daha çok para kazandırma oranına sahiptir. Elbette bu nedenle diğer yöntemlere göre daha fazla uğraş istemektedir.

Satış başına kazanç yönteminde izlemeniz gereken yol size verilen referans link üzerinden doğrudan satış yapmayı başarmaktır. Bunu yaparken ürünü doğru tanıtmanız, güven vermeniz ve alıcıyı pazarlama teknikleri ile harekete geçirmeniz önemlidir. Bütün işleri doğru yapar ve alıcıyı harekete geçiremezseniz bu noktada alıcı daha sonra o ürün alabilir fakat size verilen referans link üzerinden yapmamış olur bunu. Bu durumu engellemek için tanıttığınız ürünlerden sonra kişiler ile özel ilgilenmeniz olabilir.

Pazarlamacılar bu noktalarda kendilerine has birçok yöntem kullanmaktadır. “Satış başına kazanç” yöntemi ile, siz müşteri kitlenizi tanıyarak bunun takibini yaparsanız oldukça güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

2. Yönlendirme İle Kazanç ( Pay Per Lead )

Türkiye’de en sık kullanılan yöntemlerdir. Hemen hemen girdiğimiz bütün web sitelerinde size verdikleri link ile üye olmanızı isteyen kişiler bu yöntemi kullanmaktadır. Elbette bu yöntemi kullandıklarının çoğu farkında bile değildir. Bu yöntem için ciddi bir ağ oluşturmak gereklidir. Bu ağ için forumlar, sosyal paylaşım siteleri gibi yerler kullanabilir. Size verilen referans link yayıldığı sürece oldukça yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Türkiye’de alışveriş sitelerinin çoğu bu yöntemi kullanmaktadır. Aynı zamanda bazı siteler sizin referans linkiniz ile kaydolan kişinin tüm yaptığı finans işlemlerinde size komisyon vermektedir. Gerçek büyük bir ağ oluşturursanız bir süre sonra uğraşsız ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

En Yaygın Yöntem

3. Tıklama Başına Kazanç ( pay per click )

Bu kazanç yöntemi size tek bir işlemde en düşük komisyonu veren yöntemdir. Bunun nedeni ise, büyük bir kitlesi olan bir blog veya sosyal paylaşım sitesi hesabı yönetiyorsanız küçük paylaşımlar ile çok ciddi oranlarda tıklama elde edebilirsiniz.

Dünya genelinde websitesi, blog ve sosyal medya üzerinden en çok tercih edilen ve en yaygın kullanılan yöntemdir PPC. Bu sistemi Dünya devi Google aracılığı ilede kullanabilirsiniz. Google Adsense ( Google Reklam) sistemine üye olan bir web siteniz varsa pay per click yöntemi ile para kazanmaya başlamışsınız demektir. Google adsense şu an Türkiye üzerinde olan kazanç dağıtma sistemini dünyaya oranla daha az tutuyor. Buna rağmen Türk işletmelerin reklam verme oranları arttıkça ve dijital pazarlamanın etkisi ülkede büyüdükçe bu durum değişecektir.

Pay per click ciddi kitlelere hitap etmediğiniz sürece kullanabileceğiniz bir yöntem değildir.

Gelir Ortaklığı – Neden Satış Ortaklığını Seçmelisiniz?

Satış ortaklığı pazarlama konusunda sadece yeteneklerinizi kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Sermaye ihtiyacınız veya güçlü sistemlere sahip olmanız gerekmemektedir. Yapmanız gereken tek şey sizin için sermayesi hazırlanmış, sunulmuş ürünlerin pazarlamasını yapmanızdır. Aynı zamanda bu işlemi yaparken baskı altında değilsinizdir. Marka size böyle bir yöntem sağlamıştır ve burada hangi kotalara ulaşacağınız tamamen size bağlıdır.

Satış ortaklığı yapmak için eğitim durumunuz önemli değildir. İstediğiniz saatler içerisinde çalışır, ister yoğun çalışma saatleri ile çalışır ister daha sakin bir çalışma temposu seçebilirsiniz.

Ne satmak istediğinize siz karar verebilirsiniz. İnternet üzerinden satış ortaklığı veren siteleri bularak hangi ürün yelpazesinde başarılı olacağınızı kendiniz seçerek hareket alanınızı arttırabilirsiniz.
Bütün bunların yanında bir sistem oturttuğunuzda ilk zamanlara göre çok daha az mesailer ile kazancınızı sabit bir duruma getirebilirsiniz.

Türkiyede Satış Ortaklığı Siteleri

Türkiyede Gelir Ortaklığı hızla büyümeye devam etmektedir. Şu an tanınırlığı ve itibarı yüksek olan birçok markanın ürünlerini satabilirsiniz. Bu markaların ürünlerine satış ortaklığı yapabileceğiniz siteler ise şunlardır;
1. Reklamaction
Bünyesinde bulundurduğu firmalar; Defacto, Mudo, Media Market, Karaca, Koton, DR, Teknosa, İdefix, Avon, Markafoni, Modanisa. vb oldukça tanınmış ve hacmi büyük markalar. Kolay bir arayüze sahip olan siteye ücretsiz olarak üye olabilirsiniz.
2. Gittigidiyor
Türkiye üzerinde en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Gittigidiyor Affiliate marketing özelliği sunmaktadır. Ücretsiz olarak üye olabilirsiniz.
3. Xticaret
Türkiye’de ilk satış ortaklığı sistemini sunan oluşumlardan biri olan xticaret 2009 yılından beri hizmet veriyor ve üye sayısını yüz bine yaklaşmış durumdadır. Bünyesinde birçok dijital ürünün satışını yapma şansınız bulunmaktadır. Üyelik ücretlidir.
4. Odaklipazar
Dijital ürünler ve kitapların bulunduğu satış ortaklığı sitesi oldukça güvenilir bir yapıya sahiptir. Üyelik ücretsizdir.
5. Clickmerkez
Bünyesinde sadece e-kitaplar ve e-eğitim setleri bulundurur. Bu konuda pazarlama yeteneklerinize güveniyorsanız hemen ücretsiz üye olabilirsiniz.

Gelir Ortaklığı/Satış Ortaklığı Site Seçimi

İnternet üzerinde satış ortaklığı / Gelir Ortaklığı site seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken husus ilk etapta güvenilirliktir. Güvenirliği hakkında somut bilgiler alamadığınız veya internet üzerinde şikayetler duyduğunuz platformlardan uzak kalmanız sizi mağdur olmaktan kurtaracaktır.

Aynı zamanda satış ortaklığı yapmak basit bir değildir bu nedenle satış yaptığınız sitelerin sizlere sunduğu komisyon oranlarını mutlaka incelemelisiniz. Aynı zamanda sitelerin minimum çekim bedelleri bulunmaktadır. Bu bedellere dikkat etmemeniz sizi daha sonra mağdur edebilir.

Satış ortaklığı site seçimi yaparken mutlaka bu değerlere göre seçim yapmalısınız. Büyük ağlara sahip olan siteler yerine direk olarak çevrenize satmakta başarılı olacağınız bir ürün grubu arıyorsanız onun üzerine satış ortaklığı veren yerleri bulmayı deneyebilirsiniz. Örneğin ‘’telefon kılıfı satış ortaklığı’’ gibi basit aramalar yaparak istediğiniz ürün hakkında ki pazarda bilgi sahibi olabilir ve seçim yapabilirsiniz.

Bu seçimleri kendi yetenekleriniz doğrultusunda yaptığınız sürece affiliate marketing gibi köklü bir pazarlama yöntemi ile para kazanma ihtimaliniz her zaman yüksek oranlarda olacaktır.