İleri Finans Eğitimi – Nedir? Ne İşe Yarar?

İleri Finans Eğitimi
İleri Finans Eğitimi

İleri Finans Eğitimi – Sağlık, eğitim, ticaret, sanat, hizmet gibi çok sayıda iş alanı bulunmaktadır. Söz konusu iş alanlarından bazıları diğerlerine göre daha geniş hacimli ve yaygındır.

Sektörün büyüklüğü, dünya çapında yaygınlığı ve yoğun temposu göz önüne alındığında finans, günümüzün en popüler iş alanlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Finans sektöründe çok sayıda meslekten çalışan olduğu görülmektedir. Bizzat meslek olarak finans konusunda uzmanlaşmayı tercih edenler sektöre hakim olmaktadır. Alınan finans eğitiminin üzerine uzmanlık kazanmak için ileri finans eğitimi verilmektedir.

İleri Finans Eğitimi Nedir?

Finans sektörü, kariyer inşa etmek için oldukça verimli bir iş alanıdır. Pozisyonda yükselme ve yurt dışında çalışma imkanı tanıması, çok sayıda firmada personel alımının yapılması, bankacılık başta olmak üzere köklü ve kurumsal iş yerlerinde kariyer inşa etme şansının bulunması nedeniyle finans, yoğun talep gören bir sektördür.

Finans uzmanı olarak bankalar, borsalar, ticari faaliyette bulunan büyük kuruluşlar, fintech firmaları gibi çeşitli şirketlerde çalışabilirsiniz.

Söz konusu kuruluşların hepsi finans sektörünün demirbaşları konumundadır. Sektör, global canlılığa sahip olduğu için bu alanda çalışmak yurt dışında kariyerin kapılarını sizler için aralayacaktır. Finans uzmanı olarak bu sektörde tutunabilmek için üniversitelerin bankacılık ve finans, ekonometri, muhasebe, maliye, iktisat gibi bölümlerinden mezun olmalısınız. Lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra dilerseniz ilgili alanda yüksek lisans eğitimi alarak donanımınızı arttırabilirsiniz.

Lisans ve yüksek lisans haricinde, bir de alabileceğiniz finansal uzmanlık eğitimleri bulunmaktadır. İleri finans eğitimi dediğimiz bu eğitim programı özellikle kuruluşların finans ve mali işler departmanında çalışan personeller ile finans müdürleri tarafından tercih edilmektedir. Eğitim, hem uygulamalı hem teorik olarak sunulmaktadır. Oldukça kapsamlı ve detaylı olduğu için ileri finans eğitimi, finans sektöründe kariyer inşa eden kişiler tarafından alınmaktadır.

İleri Finans Eğitimi Ne İşe Yarar?

Finans alanında lisans eğitimi almak, bu iş sektöründe kariyerinize adım atmanızı sağlayacaktır. Bir bankanın bünyesinde veya bir şirketin mali işler departmanında kendinize rahatça iş bulabilirsiniz.

Ancak kariyerinizi bu alanda geliştirip, hızlı bir şekilde yükselmek istiyorsanız yalnızca lisans eğitimi yeterli olmayacaktır. Özellikle yaptığınız işte uzmanlık kazanmak için ileri aşamada finans eğitimi almak faydanıza olacaktır. Bu eğitim, finans ve muhasebe başta olmak üzere oldukça geniş kapsamlı ve detaylıdır. Yani finans konusunda bilgi sahibi olmayan bir kişinin verim alamayacağı düzeyde uzmanlık gerektirmektedir. Bu nedenle finans alanında çalışan kişiler eğitime ilgi göstermektedir.

Özellikle finans müdürü, CEO, CFO, muhasebe müdürü, mali işler müdürü gibi üst düzey kadro çalışanları ileri seviye finans eğitimine katılım sağlamaktadır. Zira söz konusu eğitimden verim alabilmek için donanımlı ve tecrübeli olmak gerekmektedir. Bu eğitim sayesinde ileri düzey finansman model ve metotlarının kullanımı, şirketin finansal geleceğini etkileyen kararların rasyonel bir şekilde alınması, finansal stratejilerin güncel modellerle geliştirilmesi sağlanmaktadır.

Uzaktan Finans Eğitimi Alınabilir Mi?

Uzaktan eğitim internet vasıtasıyla videolar, pdf dokümanlar kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Yüz yüze eğitimin aksine bir sınıfa veya eğitim merkezine gitmeniz gerekmez. İnternetinizin olduğu her yerden eğitiminizi alabilirsiniz. Kimi kurumlar uzaktan eğitimi canlı ders olarak verebilirken kimi kurumlar ise önceden çektiklerini ders videolarını sisteme yüklemektedirler. Uzaktan eğitim, kendinize uygun vakitlerde ve rahat olduğunuz alanlarda kişisel olarak ders almanızı sağlamaktadır. Bu nedenle uzaktan eğitim modelinde çok sayıda eğitim programı sunulmaktadır. İleri finans eğitimi gibi uzmanlık eğitimleri genellikle üniversiteler ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel eğitim kuruluşları bünyesinde gerçekleşmektedir.

İleri finans eğitimi genellikle 2-4 gün civarında sürmektedir. Bu eğitim, sınıf ortamında yüz yüze gerçekleşebileceği gibi uzaktan eğitim modelinde de yapılmaktadır. Bunun yanında finans alanında kendini geliştirmek isteyen kişiler için çok sayıda finans eğitim programı hem online hem yüz yüze olarak gerçekleştirilmektedir. Kimi insan eğitimcilerle birebir iletişim kurduğunda dersten verim alırken kimi insan sınıf ortamından verim alamamaktadır. Bu nedenle alacağınız eğitimin yüz yüze mi uzaktan mı olacağına mutlaka siz karar vermelisiniz.

Her iki modelde de eğitimin içeriği, yapılacak sınavların niteliği aynıdır. Bu sebepten dolayı işten veya okuldan vakit bulamıyorsanız, yolda çok fazla zaman harcıyorsanız, bireysel eğitimden verim alıyorsanız dilerseniz finans eğitiminizi online olarak alabilirsiniz.