İnternetten Alışveriş Kartları | Güvenli Alışveriş

İnternetten Alışveriş Kartları
İnternetten Alışveriş Kartları

İnternetten Alışveriş Kartları – Günümüzde alışveriş çılgınlığı pek çok kişiyi etkisi altına almıştır. Çalışırken bir yandan mağazalara gitmeye zaman bulamayan ya da yaşadığı şehir dolayısıyla Alışveriş merkezlerine gitmek için çok imkanı olmayan kişiler için internet her türlü ürüne kolayca ulaşılabilen, geniş bir pazar haline gelmiştir.

Her ne kadar bir kesim internet üzerinden alışverişi güvenli bulmasa da internetten alışveriş yapan kişi sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Tabii bu konuda güvenlik sorunuyla ya da kredi kartı ile ödeme yaparken bankanın onay vermemesi gibi problemlerle karşılaşan tüketiciler de vardır.

Kredi kartları; artan faiz oranları, yaşanan ödeme güçlükleri ve çağrı merkezine bağlanma sorunları gibi sebeplerle pek çok kişinin mecburen kullandığı kartlar haline geldiği düşünülürse internet için alternatif bir karta ihtiyaç duyulmuştur. Bunun sonucunda ise alışveriş kartları doğmuştur.

İnternetten Alışveriş Kartları Şu Şekildedir;

  1. İninal Kart – Bu alışveriş kartı Teknosa, D&R, PTT, Migros, Vatan Bilgisayar, Kipa, Macrocenter ve Kim Marketlerden kolaylıkla satın alınabilmektedir. Alışveriş kartına, tahmin edilebileceği gibi, para yüklenmekte ve yüklenen para kadar harcama yapılabilmektedir. Tüm ATM’lerden, Migros, PTT, Kipa, Macrocenter ve paramara uygulamalarından yükleme gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca İninal cüzdan uygulaması da olduğundan EFT, havale, banka/kredi kartından yükleme seçenekleri de mevcuttur. Bu kart kredi kartının geçtiği tüm mağazalarda geçerlidir. Ayrıca sanal kart oluşturularak güvenli bir şekilde internet üzerinden alışverişte yapılabilmektedir.
  2. Paycell Kart – Paycell alışveriş kartını Turkcell hattı olan kişiler sadece GSM bilgileri ile alabilmektedir. Bunun dışında isim soyadı, T.C. kimlik numarası ve telefon numarasını bildirerek de Paycell kart elde edilebilmektedir. Kartın kullanıma açılabilmesi için Turkcell mağazalarından destek alınabilmekte ya da Paycell uygulaması üzerinden kişi, kartını direkt olarak aktif hale getirebilmektedir. Bunun için Paycell uygulamasında ki “hesabım” ekranına gelinmeli ve kart ekle bölümüne kart bilgileri girilerek kart aktif edilmelidir. Turkcell mağazalarından, Paycell uygulamasından, Denizbank ATM’lerinden ya da Denizbank’ın EFT seçeneğinden alışveriş kartına yükleme yapılabilmektedir. Paycell kartın en önemli özelliği ise internet kazandırmasıdır. Yapılan her harcama bir MB kazandırmaktadır. Kazanılan MB ise Paycell uygulaması üzerinden kişinin telefonuna aktarılabilmektedir.
  3. Papara Card – Ön ödemeli bir alışveriş kartıdır. İnternet üzerinden papara hesabı açılabilmektedir. Ardından kart alıcının adresine gönderilmektedir. Kart alındıktan sonra papara mobil uygulamasından kart aktif hale getirilebilmektedir. Papara hesabına binlerce yerden nakit, havale ya da EFT yöntemiyle para aktarılabilmektedir. Yapılan alışverişler ücretsizdir, sadece aylık 1tl kullanım ücreti vardır. Kullanılmayan aylar için ücret alınmamaktadır.
Mert Özışık hakkında
mert@finans-tr.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*