İş Mülakatları Nasıl Mükemmel Geçer?

İş Mülakatları Nasıl Mükemmel Geçer?
İş Mülakatları Nasıl Mükemmel Geçer?

İş Mülakatları Nasıl Mükemmel Geçer? – İş Mülakatları kazanç sağlayabilmek, kendinizi pazarlayabilmek ve iş bulabilmek için vazgeçilmez görüşmelerdendir. Her ne kadar günümüzde iş bulmak çok kolay gibi görünse de, işsizlik ve ekonomik döngü özellikle de ülkemiz açısından maalesef çok sağlıklı ilerlemiyor.

İş Mülakatları Nasıl Mükemmel Geçer?

Aradığımız işte kriter kısıtlaması, yerleşik düzene uyumu, ücret beklentisi, çalışılacak firmanın kurumsal olup olmadığı gibi bir çok seçeneğin bulunması, arama çemberini de olumsuz yönde kısıtlamaya sebep olabiliyor.

Aradığımız işi bulduk diyelim; Peki milyonlarca iş arayan kişinin arasından zafer tacını nasıl kendi lehimize çevireceğiz? Eğitim tecrübe yaş donanım vs. tüm engelleri de aştığımızı düşünerek ilerliyorum. Öncelikle hayatınızın her alanını doğrudan etkileyecek, satış ve pazarlamayı bütün incelikleriyle çok iyi bilmeniz gerekmektedir. İş Mülakatlarında kendinizi pazarlamanız çok önemlidir.

İş Mülakatları – Her İş Kendini Pazarlamayla Başlar!

İş alanı olarak tercih edip etmemek tabi ki size kalmış. Ancak ister mühendis olun ister doktor isterseniz, sadece bir simit satan esnaf, her iş satış pazarlamayla veya insanın kendini pazarlaması ile başlar. İş Mülakatları dışında konuya bakacak olursak insan her zaman daha başarılı olabilmek için kendini pazarlamalıdır. Bütün meslekleri gözünüz önüne getirin. Örnek vermek gerekirse, bir eğitimcisiniz yada öğretmensiniz.

Öğretmen bilgisini doğru pazarlayamazsa, öğrenciye bilgi aktarımı gerçekleşmeyecek ve öğretmenden memnun kalınmadığı için bir kez daha tercih edilmesi çok zorlaşacaktır. Buradan da anlaşıldığı üzere zaten satış gerçekleşmiş veya tamamlanmamış olur. Gördüğünüz gibi bir işi, bilgiyi, ürünü, hizmeti her ne olursa olsun hatta ilişkinizi evliliğinizi satış pazarlamayı kafanızda oturtmadan tamamlamanız pekte mümkün değildir.

İş Mülakatları – Rakiplerinizden Sıyrılmak

Öyleyse gelelim iş görüşmemize; ilk bin sonra yüz sonra on kişi kalarak bütün elemeleri neredeyse başarıyla tamamladınız. Rakipleriniz ile ortalama aynı vasıfları taşıyan ve neredeyse aynı eğitimleri almış ve yakın tecrübeye sahipsiniz. Bu durumda sivrilmek için bir fırsat doğmuş olmaktadır. Satış pazarlamanın yazılı olmayan ilk kuralı ‘kendini satmak’ yada ‘kendini pazarlamak’ belki daha önce çok fazla bu deyimi duymuşsunuzdur.

Peki nasıl olacak? ilk olarak özgüven yüklemesiyle başlıyoruz, ardından iş mülakatlarına gitmeden önce şirketin geçmişte gerçekleştirdiği işlerini, projelerini şirket içerisinde tanışabilme potansiyeli olan kişileri iyice araştırıyoruz. İkinci adım ise iş mülakatları soruları, muhtemelen birbirine çok benzer sorular ile karşı karşıya kalacaksınız.

İş Mülakatları Yaparken Standart Sorular

Örneğin ilk olarak sizi biraz tanıyabilir miyiz? Bize kendinizden bahseder misiniz? Şeklinde kalıp mantığı aynı olan ilk soruyla karşılaşacaksınız. Görüşmeye gitmeden önce kendinizi anlatacak mümkün olduğunca kısa bir yazı hazırlayın. İş Mülakatlarına gitmeden önce her kelimenin ezberinizde olduğundan yüzde yüz emin olun.

İş Mülakatları Yaparken Özelliklerinizden Bahsedin

İş Mülakatlarında sıradaki adım, kendinizin en iyi olduğunu düşündüğünüz özelliklerinizi açıklamaya geldi. Diyelim ki çok soğuk kanlısınız olaylara ani tepkiler vermek yerine planlı sistemli hareket ediyor, düşünerek karşılık vermeyi tercih ediyorsunuz. Olumsuz durumlarda bile aynı soğuk kanlılığınızı koruyarak pratik bir çözüm çıkarabiliyorsunuz.

Peki bu özelliğinizi vurgularken sadece soğukkanlı olduğunuzu vurgulamak yetecek mi? Tabi ki hayır. Hem alternatif özelliklerden bahsetmeli hem de mutlaka soğukkanlı olma özelliğinizi, yaşadığınız bir deneyiminizi anlatarak mutlaka desteklemelisiniz. Bunu yaparken İş Mülakatlarınızda her ne sebeple olursa olsun gereksiz ve olumsuz olan hiçbir şeyden bahsetmemelisiniz.

İş Mülakatları Yaparken Eski Şirketinizi Kötülemeyin!

Eski şirketinizi ve önceden birlikte çalıştığınız mesai arkadaşlarınızı kötülememeniz gerekiyor. Profesyonel bir kimlikte özel durumların karşı tarafa aktarılmasının ve bilinmesinin bir önemi yoktur. İş Mülakatlarında işe alım ekibinin gözünü doldurarak bu işe ihtiyacım var moduna girerek sakın çırpınışlar sergilemeyin. Unutmayın herkes güçlünün, iyinin güzelin yanında olmak isteyecektir. Bu tarz davranışlar sergilemenin neticesi maalesef olumsuzluklar meydana gelecektir. Bütün elementleri bir araya, getirdik artık son on kişi arasından rahatlıkla en iyi ifadeyle sıyrılabiliriz. Eğer işsiz kalmak istemiyorsak tabi.

Nurkan Aydoğan hakkında
13 yılı aşan finans sektörü deneyimleri ile Nurkan Aydoğan, özellikle Bankacılık, Finans ve Kariyer yolları makaleleri yazmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*