İşletme Bölümü Okuyacaklara Tavsiyeler

İşletme Bölümü Okuyacaklara Tavsiyeler

İşletme Bölümü, herhangi bir işletme kurma, işletmelerin çalışma şekillerini anlama, bir işletmeyi yönetme becerisini geliştirme ve başarılı bir şekilde bir işletmeyi yönetecek insan yetiştirme gibi amaçlar güden sosyallik gerektiren bir bölümdür.

Bu bölümü okuyacaklara diğer işletme mezunlarının yanında birtakım farklar yaratacak ipuçları verebiliriz.

İşletme Bölümü Okumak

Sözlük anlamını ezberlemekten bahsetmiyorum tabii ki. Çoğu işletme mezunu bölümünü muhasebecilik mesleğinin bir tık ilerisi olarak görerek kendine sınırlar koyuyor. İşletme bölümü bilgisayara başında oturmak değildir sadece. İşletme mezunu sahada da görev almalı. Araştırma yapmalı. Kendinizi sınırlamayın.

  • Potansiyelini Ortaya Çıkar – Kendini ne iş olsa yaparım diyerek birtakım şeylere şartlama. Kendini her daim geliştir. Her zaman güncel bilgiler edin.
  • İşletme Bölümü Kulüplere Katıl – Okul zamanlarını iyi değerlendir. Kulüpler kendini geliştirmek için iyi bir fırsat.
  • Yurtdışına Çıkmaya Çalış – Bu seni bir adım öne atacaktır mezun olduğunda. Yabancı dilini geliştir, yeni kültürler tanı. Farklı bakış açılarına sahip olursun.
  • Staj Yap – Staj yapmak çok önemli. Yeni mezun olup iş tecrübesi sıfır olan birinin alanında iş bulması oldukça zor.
  • Yabancı Dil – Bu zamanda İngilizce bilmiyorsan işin zor. İngilizce bilmek artık şart oldu. Mümkünse ikinci bir yabancı dil öğrenmeye de bak.
  • Master Yap – Herkesin işletme okuduğu bu dönemde master yapmak senin bu işi gerçekten istediğini gösterir. Kendini geliştirmek istemen gözlerden kaçmayacaktır. Eğer gerçekten işletme eğitimi almak istiyorsan dersler sana keyifli geleceği için daha rahat bir okul dönemi geçirebilirsin. Bu durumu fırsata çevirip ikinci bir bölüm daha okuman oldukça iyi olacaktır.

Bu seni rakiplerinin önüne atacak ve iş mülakatlarında daha özgüvenli olacaksın. Açıkçası okul dönemini verimli geçirmen çok önemli. Kendi projelerini hazırlayabilirsin ya da sosyal sorumluluk projelerine katılabilirsin.

İşletme bölümü okuyanların büyük çoğunluğu kendisini bankacılık sektörü içerisinde bulunuyor. Bankacılık sektörü bu bölüm için ciddi anlamda önemli bir sektör ancak bununla birlikte bir çok farklı sektörüde gözden geçirmende fayda var.

Birde ne olursa olsun iyi bir çevre yap. İşletme bölümü okuyorsan sosyal biri olmalısın zaten. Yoksa diğer işletme mezunlarından ne farkın olur ki? Bu bölümü okuyacaksan kendi farkını kendin yaratacaksın. Göze çarpmalısın. Yoksa alanından bağımsız bir işte çalışman oldukça muhtemel.