Kredi Borcu Düzensiz Ödeme – Sonuçları

Kredi Borcu Düzensiz Ödeme - Sonuçları
Kredi Borcu Düzensiz Ödeme - Sonuçları

Kredi Borcu Düzensiz Ödeme -Öncelikle kredinizi düzensiz ödemenizin size bir zararı mutlaka olacaktır. Bankaların müşteri ödeme performansını görmek için kullandıkları ortak alan bir alan vardır.

Bu ortak kredi havuzu Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı Findeks’tir. Bankalar burada yer alan raporlarda ödeme düzensizliğini görüleceğinden bir daha kredi çekme şansınız oldukça azalacaktır. Aynı zamanda gün bazlı olarak ödenmeyen kredi taksit tutarınız için faiz işleyecektir.

Hangi Bankalar Ödeme Düzensiliğini Görür?

Tüm bankalar ödeme düzensizliğini görebilir. Findeks sistemi dediğimiz Kredi Kayıt Bürosu sistemi bu bilgilere ulaşmak isteyen tüm bankalara gerekli bilgiyi sağlamaktadır.

Kredi Borcu Düzensiz Ödeme Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Geç yapılan ödemeler kullanmakta olduğunuz krediyi etkilemesi ile birlikte, kullanmak istediğiniz kredi, kredi kartı gibi banka ürünlerinin kullanımına da olumsuz etkide bulunur. Ücretli çalışan, kamu personeli, emekli ve diğer tüm meslek tanımında bulunan kişiler için aynı uygulama geçerlidir.

Kredi notları kullanılan banka ürünlerinin ödeme düzenine göre belirlendiğinden gelecekte kullanılacak banka ürünlerinin başvurusunu olumsuz etkileyecektir. Düzensiz ödemelerde oluşan sicil bozukluğunun da düzeltilmesi belirli bir zaman alacağından en doğrusu ödemeleri düzenli ve gününe uygun yapmaya çalışmaktır.

Unutulmamalı ki bankalar için bir gün bile çok önemli.

Kredi Ödemelerini Unutmamak İçin

Bu işlem için otomatik ödeme talimatlarından yararlanabilirsiniz. Örneğin; kredinizin ödeme tarihini her ayın 30’u maaş gününüze göre düzenlediniz. Bankaya her ay bu tarihte hesabınızdan kredi ödemesini otomatik olarak almalarını talimatı verebilirsiniz.Krediniz gecikmeye girmeden banka gerekli ödemeyi gün içerisinde yapmaktadır.

Fakat gün boyunca kredi tutarının hesaptan kullanılmaması gerekmektedir. Çünkü sistem hesapta para görmezse krediyi ödeyememektedir.

Kredi Ödeme Güçlüğü – Neler Yapılmalı?

Kredinizi yapılandırıp, aylık ödemelerinizi gelirinize göre planlayabilirsiniz. Çünkü ödemeleri geç yaptığınız zaman kredi notunuz düşer veya hiç yapamadığınız zaman banka yasal işlemlere kadar durumu taşıyabilir.

Kredi Borcu Düzensiz Ödeme ile Düşen Kredi Notunu Yükseltin

Birden fazla kredi borcunuz varsa tek bir kredide birleştirmeye çalışın. Tek bir bankaya borcunuz olursa işlemlerinizi daha kolay takip edebilirsiniz. Aylık ödemeleriniz sizi zorluyorsa kredi vadesini uzatın. Fakat unutmayın ki kredi vadesi ne kadar uzun olursa faizleri de o kadar fazla olur.

Düzenli ödemelere başladığınız zaman bir ay bile geciktirmeden yapılan ödemeler sonrası kredi notunuz düzelmeye başlayacaktır.

Gizem Aksay hakkında
gizem@finans-tr.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*