Kredi Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kredi Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kredi Çekerken – Günümüzde insanların pek çoğu acil ihtiyaçları için bankalara kredi başvurusunda bulunarak, aldıkları parayı en uygun şekilde taksitlerle ödemenin yollarını aramaktadır.

Bu yolları ararken aylık kazançlarının dikkate alındığı belgelerin yanı sıra bankalar iç mevzuatları doğrultusunda ek belgelerde istemektedir.

Burada önemli olan birkaç husus vardır. Bu hususlara dikkat edildiği ve doğru sağlıklı bir şekilde uygulandığı takdirde kredi çekme işlemi daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

Kredi Çekerken Gelirinize Göre Taksit Belirleyin!

Bankalar kredileri kısa, uzun ve orta ölçekli vadelere göre ayrılmaktadır. Şu unutulmamalıdır ki kredilerde vade uzadıkça işletilen faiz miktarı da yükselmektedir.

Bu nedenle kredi çekilirken gelir analizi tümü ile doğru orantılı ve gerçekçi bir şekilde yapılmalıdır. Aylık geliriniz ve ödeyebileceğiniz miktarda kredi arasındaki denge ödemeyi kolaylaştıracağı gibi doğacak yasal sıkıntıların de önüne geçer.

Aracı Kullanmayın

Kredi komisyoncusu gibi dolandırıcı nitelikte insanlar günümüzde hayli çoğalmasına karşılık bu gibi insanlara inan sayısı da oldukça fazladır. Şu unutulmamalıdır ki, kredilerin bir çoğu bankaların genel merkezinden onaylanarak verilmektedir. Kolay kredi çıkaracağını iddia eden insanlara kesinlikle para ve kişisel bilgiler (e devlet şifresi, T.C kimlik numarası gibi) bilgiler verilmemelidir.

Geliriniz Belgelenebilir Olmalıdır

Kredi çekerken bankaya sunacağınız aylık gelir miktarınızın mutlaka belgelendirilebilir olması çok önemlidir. İlk kredi başvurusunda yasal olarak kayıtlara geçmiş kazançların bankaya sunulması daha gerçekçi bir kredi analizi için gereklidir. İşletmelerde özellikle kar – zarar dağılımını gösteren bilanço ve işletme hesap özetleri mutlaka bankaya sunulmalıdır.

Kredi Çekerken Siciliniz Temiz Olmalıdır

Kredi çekerken genel olarak insanların takıldığı önemli bir husus kişisel veya ticari sicilin bozuk olmasıdır. Kredi kullanmadan önce mutlaka yasal kanallardan sicilinizin temiz olduğuna emin olun. İcra dosyanızın olmaması kredi kullanımınızda size yüzde yüz yardımcı olacaktır.

Ek Geliriniz Varsa Gösterin

Belgelenebilir gelirinizin haricinde kira geliri, arsa geliri veya üzerinize kayıtlı gayrimenkul varsa bunları bankaya sunmanız haricinde kredi limitiniz artacağı gibi alacağınız kredi işlemide daha hızlı olabilmektedir.

Bankaların Analizi

Bankaların kredi ve faiz oranı analizi kredi çekerken dikkat edilecekler sıralamasının en önemli maddesidir. Her banka kendi bünyesinde müşterilerine farklı faiz ve taksit imkanı sunmaktadır. Mutlaka kredi çekilmeden önce prestijli bankalar öncelik olmak üzere tüm kredi kuruluşları dikkatlice gözden geçirilmelidir.

Kredi Çekerken Kredi Türünün Doğru Seçmek

Bankalar çeşitli isimler altında pek çok kredi olanağı sunmaktadır. Eğitim kredisi, araç kredisi, konut kredisi, ihtiyaç kredisi gibi pek çok kredi türünden ihtiyaca cevap verebilecek kredi türünü seçilmesi gerekmektedir. Kredi türünün belirlenmesi bankaların kampanyalarına uygun olarak daha hesaplı bir geri ödeme seçeneği sunabilmektedir.

Dosya masraflarını atlamayın

Kredi çekerken tutara yansıtılan en büyük bedel dosya masrafıdır. Krediyi başvurusunda bulunmadan önce mutlaka hangi bankanın ne kadar kredi masrafı aldığını detaylıca öğrenerek, bankalar arasında bir karşılaştırma yapın.