Kredi Kartı Limit Artırma Şartları Nelerdir?

Kredi Kartı Limit Artırma Şartları Nelerdir?

Kredi Kartı Limit Artırma Şartları – Alışverişlerde paranın yerine kullanılan kredi kartı iyi bir ödeme aracıdır. Bu kart sayesinde üzerinde yüklü miktarda para taşımanız gerekmiyor.

Bankanızın belirlediği kriterler doğrultusunda oluşturulan kart limiti sınırları içinde bir ay boyunca kartla istediğiniz alışverişi yapabilirsiniz.

Kredi kartları doğru kullanıldığında çok avantajlı olmalarının yanı sıra bilinçli kullanılmadığında büyük sorunlar açabilmektedir. Aylık harcamalarınızı, ödeme tarihine kadar ödemek zorundasınız. Gelirinizin üstünde harcama yaptığınızda, ödemelerde gecikmeler yaptığınızda, faiz işletiliyor. Ana para ve faiz katlandıkça da ödeyemez duruma gelirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Nedir?

Her kartın harcama yapılabilecek bir limiti bulunuyor. Kartı talep ettiğiniz bankanız, sunduğunuz gelir belgesi doğrultusunda size kredi kartı limit belirliyor. Bu limiti artırmak istiyorsanız ek gelir belgesi sunmanız veya Findeks puanınızın yüksek olması gerekiyor.

İsterseniz limitinizin düşürülmesini talep edebilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirleniyor?

İlk defa bu karta müracaat edenlerin kart limiti maaşlarının iki katı olarak belirleniyor. Yani ne siz ne de banka kendine göre bir üst sınır belirleyemiyor. Örnek verecek olursak; 1500 lira maaş alıyorsanız, harcama limitiniz 3000 liradır. Bunun üstüne çıkamazsınız. Ayrıca limit artırma talebinde de bulunamazsınız.

Kartınızda sizin belirleyeceğiniz sadece ödeme tarihidir. Ödeme durumunuza göre ayın kaçında ödeyeceğinizi bankaya söylüyorsunuz. Onlar da hesap kesim tarihini belirliyorlar. Belirtilen tarihte ödemediğiniz takdirde faiz işletiyorlar.

Kredi kartınızın limitini ancak ilk bir yılın sonunda artırabiliyorsunuz. Bir yılın sonunda, siz takip etmeseniz bile, bankanız sizinle, mesaj, telefon veya e-mail yoluyla iletişim kuruyor. Düzenli ödemeleriniz ve harcamalarınız doğrultusunda belirli oranda limit artışı sağlıyorlar. Sizden de onaylamanızı istiyorlar. Siz onaylamadıkça banka asla limit artışında bulunamıyor.

Kredi Kartı Limit Artırma Şartları Nelerdir?

Bankalar, kart limitlerini, müşterilerinin gelir durumları ve findeks puanlarına(kredi notu) göre belirliyorlar. Bankalar öncelikle limit artırımlarında kredi notlarına bakıyorlar. Eğer kredi notunuz düşükse limit artışına gitmiyorlar. Bu nedenle önce kredi notunuzu yükseltmeye çalışmalısınız.

Kredi Notu; Her türlü kredi, fatura, kredi kartı ödemesi gibi bankacılık işlemlerine verilen puandır. Her düzenli ödemenize puan alırsınız. Sınır 1900’dur. Puanınız ne kadar yüksekse hem kolay kredi çekebiliyorsunuz hem de kartınızın limitini artırabiliyorsunuz.

Kart limitinizi artırmak istiyorsanız, ödemelerinizi düzenli ve zamanında yapmaya dikkat edin. Bankaya vereceğiniz otomatik talimatlarla da puanınız yükselecektir. Böylece banka siz istemeden de limit artışı için sizinle temas kuracaktır.

Kredi Kartı Limit Artırma | Ek Gelir Belgesi Sunun

Kart borcunuzu düzenli ödemenin yanı sıra, ek gelir sunarak limit artışı talebinde bulunabilirsiniz. Eşinizin maaş bordrosunu, kira geliri belgenizi sunduğunuzda limit artışı alabilirsiniz.

Kredi Kartının Avantajları

  • Yanınızda nakit taşımanız gerekmiyor.
  • Paranız olmasa bile harcama yapabiliyorsunuz.
  • Bankanın hizmetine göre taksitlendirme yapabiliyorsunuz.
  • Ödeme tarihini kendiniz belirliyorsunuz. Ödemelerinizi hesap kesim tarihinden sonra 10 gün içinde yapabiliyorsunuz.
  • İnternet alışverişlerinizde kullanabiliyorsunuz.
  • Harcama yaptıkça hediye liralarınız birikiyor. Bunları da harcamalarınızda kullanabiliyorsunuz.
  • Geliriniz doğrultusunda kartınızın limitinde düzenleme yaptırabiliyorsunuz.