Kredi Notu Düşme Sebepleri | En Önemli Nedenler

Kredi Notu Düşme Sebepleri

Kredi Notu Düşme Sebepleri – Bireyler ile bankalar arasında gerçekleşen ve farklı analizler sonucunda ortaya çıkan sayısal verilere Kredi Notu denir.  Kredi notu, 1 ile 799 arasında ise çok riskli grubundadır.

Kredi Notu Düşme Sebepleri Findeks

Bu not, 800 ile 1299 arasında ise orta riskli grubuna girer. Söz konusu not, 1300 ile 1499 arasında ise az riskli grubundadır. Kredi notu, 1500 ile 1699 arasında ise iyi grubunda yer alır. Bu not, 1700 ile 1900 arasında ise çok iyi grubuna girer. Türkiye de kredi notunu sadece Findeks adı verilen kuruluş belirler.

Findeks Nedir?

Bireylere ve firmalara hizmet vermek amacı ile kurulmuş olan finansal hizmet platformuna Findeks denir.

Findeks finansal hizmet platformu kredi notu hizmeti, risk raporu hizmeti, not danışmanı hizmeti, not izleme hizmeti, not uyarı hizmeti, çek endeksi hizmeti, çek raporu hizmeti, çek sorgulama hizmeti ve karekodlu çek sorgulama hizmeti gibi birden fazla hizmet sunar. Bankalar, hizmet platfoırmu olan Findeks sayesinde finansal durumlarını daha kolay bir biçimde kontrol altına alırlar.

Kredi Notu Düşme Sebepleri Nelerdir?

Kredi notunun, bir önceki kredi notuna göre daha düşük bir seviyeye gelmesine kredi notunun düşmesi denir. En yüksek kredi notu 1900 puandır. 1300 puan ve altında bir puana sahip olan bireyler ve firmalar, düşük kredi notu ortalamasına sahiptir. 1100 puan ve altında bir puana sahip olan bireylerin ve firmaların, bankalardan kredi onayı almaları çok daha zor olur.

  • Kredi Kartı Borcunun Düzenli Olarak ÖdenmemesiKredi kartı limiti ve dönemsel kredi kartı borcu ne kadar olursa olsun, kredi kartına ait olan ödeme düzeni, kredi notunu olumlu veya olumsuz bir biçimde etkiler. Kredi kartı borcunun düzenli olarak ödenmesi, kredi notunu yükseltir. Kart borcunun düzenli olarak ödenmemesi, kredi notunu düşürür.
  • Alınan Kredilerin Düzenli Olarak ÖdenmemesiAlınan kredilerin zamanında ödenmesi, kredi notunu yükseltir. Kredi borcunun zamanında ödenmemesi, kredi notunu azaltır.
  • Bankalara Olan Mevcut Borçların Fazla Olması – Mevduat hesabı gibi kredi ürünlerinin kullanımından kaynaklanan tüm borçlar, söz konusu notu negatif veya pozitif bir şekilde etkiler. Bankalara olan borç azaldığı zaman, bu not yükselir. Bankalara olan borç arttığı zaman, söz konusu not düşer.
  • Bankalarda Bulunan Mevcut Varlıkların Az Olması – Bankalarda bulunan bu varlıklar, alınan kredilerin ödenmeme riskine karşı bir garantör görevi gördüğü için bu varlıkların az olması, kredi notunu azaltır. Bu varlıkların fazla olması, söz konusu notu arttırır.
  • Borçların, Kredi Limitinden Fazla Olması – Kredi kartı limiti miktarından daha fazla bir miktarda harcama yapan bir kişinin, kredi notu düşer. Limit miktarından daha az bir miktarda harcama yapan bir kişinin, söz konusu notu yükselir.