Kredi Notu Öğrenme | En Hızlı Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notu Öğrenme | En Hızlı Nasıl Öğrenilir?
Kredi Notu Öğrenme | En Hızlı Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notu Öğrenme – Kredi notunun tam olarak belirlenmesi, yapılan analizler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Elde edilen bu kredi notu kişilerin bankaya ya da diğer finans kuruluşlarına kredi başvurusu yapıp yapamayacağı konusunda belirleyici oluyor.

Kredi notunun yüksek olması, kişinin kredi borçlarını zamanında yatırmış olduğunu gösterirken, düşük olması ise borçların zamanında ödemediğini göstermektedir. Kredi notu düşük olanların kredi başvuruları hangi finansal kuruluşa olursa olsun, genellikle olumsuz değerlendiriyor.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu belirlenirken bankalar genellikle kendi kriterlerini de göz önünde bulundurarak hesaplama yapıyorlar. Dolayısıyla her bankanın kredi notu hesaplama sistemi benzer olsa da farklılıklar içerebiliyor. Kredi notunu belirleyiciliği ise şu şekilde oluyor. Kredi notu hesaplamada kullanıcıların yaptığı borç ödemeler yüzde 30, mevcut borçlar yüzde 25, yeni kredi alınmış olması yüzde 25, kredi kartı kullanımı yüzde 15, diğerleri ise yüzde 10 belirleyici oluyor.

Kredi Notu Öğrenme | Kredi Notumu En Hızlı Nasıl Öğrenirim?

  1. KKB Aracılığıyla – KKB aracılığıyla kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi kayıt bürosuna bağlı olan Findeks’e belli bir ücret ödeyerek kredi notunuzu anında öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken internetten kredi notu öğrenme findeks yazıp siteye üye olmak. Üye işleminizi gerçekleştirdikten sonra kredi notunuzu kolay bir biçimde öğrenebilirsiniz.
  2. Bankalar Yoluyla – Ayrıca kredi notunuzu bankalar aracılığıyla anında öğrenebilirsiniz. Bilindiği gibi pek çok banka müşterilerine en hızlı kredi notu öğrenme hizmeti sunuyor. Bankadan kredi notu öğrenmenin iki yolu vardır. Birincisi müşterisi olduğunuz bankaya giderek işlemi gerçekleştirmek istediğinizi söylemeniz. İkinci yol ise müşterisi olduğunuz bankanın internet şubesinden notunuzu öğrenmeniz. Bunun için bankanın internet şubesine şifrenizi girdikten sonra giriş yapın. Daha sonra ilgili bölüme giderek az miktarda bir ücret ödeyerek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.
  3. Telefonlar Kredi Notu Öğrenme – Bilindiği gibi kredi almak istediğiniz zaman bankalar ilk olarak sizin kredi notunuza bakarlar. Kredi notunuza baktıktan sonra size kredi notunuzun ne kadar olduğunu bildirirler. Yapmanız gereken şey müşterisi olduğunuz bankanın ilgili müşteri hizmetlerini telefonla aramak. Daha sonra kredi çekmek istediğinizi belirttiğiniz zaman, müşteri hizmetleri bölümü sizin kredi notunuza bakacaktır. Bu durumda kredi notunuzu size söyleyerek, kredi çekip çekemeyeceğinizi sizinle paylaşacaktır. Burada kredi çekmeniz gibi bir durum söz konusu değil. Bu nedenle bu yöntemle kredi notunuzu ücretsiz öğrenebilirsiniz.
  4. Beyaz Eşya Mağazası – Beyaz eşya mağazasından kredi notunuzu ücretsiz bir şekilde öğrenebilirsiniz. Çünkü buralara bankalar tarafından ticari özel kredi sorgulama sunulmuştur. Bu nedenle tanıdığınız biri varsa hızlı bir şekilde kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Bu yöntemleri kullanarak kredi notunuzu kolay bir biçimde öğrenebilirsiniz. Bu yöntemlerin hepsi de kullanışlı ve hızlı kredi notu öğrenme şekilleridir. Ancak en hızlısı hangisi diye soracak olursanız, size findeks’i tavsiye edebiliriz.