Kredi Notunu Artırmak İçin Etkili Yöntemler

Kredi Notunu Artırmak İçin Etkili Yöntemler
Kredi Notunu Artırmak İçin Etkili Yöntemler

Kredi Notunu Artırmak – Kredi notu kredi alımı ya da kredi kartı taleplerini etkilemektedir. Kredi notu düşük olan bireylerin talepleri onaylanmayabilir. Kredi notu, kişi hakkında kurumlara bilgi vermektedir.

Genel tanımı ile kredi notu; tüm finansal geçmişin analizi sonucunda ortaya çıkan puanlama sistemidir. Kredi notu, düşük olan tüketiciler, finansal geçmişinde borç ödemesinde sorun yaşamış olan kişilerdir. Kredi notu yüksek olanlarsa, tüm kredi geçmişinde borçlarını düzenli ödeyen kimselerdir.

Bankalar, kendisinden kredi kullanmak isteyen ya da kredi kartı talep eden müşterilerini mercek altına alırlar. Kuruluş, borcun geri ödemesini garanti altına almak ister. Kuruluş yaptığı incelemenin sonucuna göre talepleri değerlendirmeye alır. Onaylar ya da red eder. Kredi notu düşük bireyler, risk teşkil ederler. Bu nedenle, söz konusu kuruluş, bu kişilere kredi ya da kredi kartı vermek istemez. Bu kişinin talebi reddedilir. Ancak, kredi notu yüksek bireyler, kuruluşların güvendiği kişilerdir. Başka bir engel yoksa bu bireylerin talepleri kolayca onaylanır.

Tüm bu bilgiler ışığında, kredi notunu artırma yöntemleri önem kazanır. Doğru yol ve yöntemler ile kredi notu yükseltmek mümkün. Sabırla ve dikkatli bir şekilde ilerlenerek kredi notu istenen seviyelere çıkartılabilir.

Düzenli Borç Ödeme

Kredi notu konusunda en önemli etkenlerin başında borç ödemesi gelmektedir. kredi notu artırma konusunda bu husus önemlidir. Bireyin ödeme geçmişi kredi notunu doğrudan etkilemektedir. Bu etki olumlu olabileceği gibi olumsuz da olabilir. Elbette, ödemelerin düzene girmesi ve periyotlara uygun ödemeler yapılması belli bir süreyi kapsar. Borcu ödeyip hemen kredi notunun yükselmesini beklemek doğru olmaz. Dolayısıyla, bir anda ya da bir kez düzenli ödeme ile sona erecek bir durum değildir.

Bireyin sürekli olarak ve düzenli bir şekilde ödeme yapması gerekir. Böylece, zamanla kişinin kredi notu yükselmeye başlar. Birey, kredi notunu kontrol etmeli ve geçen süreçte kredi notunun nasıl etkilendiğini takip etmelidir.

Bu noktada, borcun tamamını kapatmaya gücü yetmeyen bireyler, asgari ödemeyi yapabilirler. Asgari ödemeyi yapmak bireyi para anlamında olarak zorlamaz. Bunun yanı sıra; asgari ödemeleri düzenli yapmak kredi notunu olumlu etkileyen faktörler arasındadır.

Temiz ve Sağlam Kredi Geçmişi

Özellikle ilk kez kredi kullanacak ya da kredi kartı kullanacak bireylerin, kredi özgeçmişi yoktur. Bu nedenle; kişinin, hızlı bir şekilde temiz bir kredi geçmişi oluşturması gerekir. Bunu yapabilmek için, tüketicinin krediyi ya da kredi kartını kullanmaya başladığı andan itibaren borçlarını düzenli bir şekilde ödemesi gerekir. Ancak, bu şekilde temiz bir kredi geçmişine sahip olunabilir.

Kredi geçmişi ne kadar iyi olursa kredi notu da o kadar yüksek olur. Elbette, sağlam bir kredi geçmişi biraz zaman alacaktır. Bu zaman beklenmelidir. Kredi notu, kişini işlemlerinde çok büyük öneme sahiptir. Bu süre içinde sabreden tüketiciler, ileride yapacakları işlemlerde sorun yaşamazlar. İşlemleri kolayca ve hiçbir engele takılmadan gerçekleşir.

Kredi Notunu Artırmak İçin Limit Belirlemek

Kredi limitleri, tüketiciler için son derece önemli bir husustur. Zira, borçları yüksek olan tüketiciler için en iyi seçenek düşük limitlerdir. Yüksek limitlerde, tüketici daha çok harcamaya meyillidir. Bu da tüketicinin borçlarının daha da artması anlamına gelir. Borçlar arttıkça ödeme yapmak güçleşecektir. Tüm bu olumsuzluklar kredi notunun yükselmesini engeller.

Tüketici limitlerini düşürmelidir. Böylece, düşük limitle kontrollü harcamalar yapılır. Tüketici de borçlarını düzenli ve zamanında ödeme imkanı bulur. İdeal olan borçların, toplam kredi limitinin % 30 oranından fazla olmamasıdır.