Kripto Paraları Destekleyen Ülkeler Listesi

Kripto Paraları Destekleyen Ülkeler Listesi
Kripto Paraları Destekleyen Ülkeler Listesi

Kripto Paraları Destekleyen Ülkeler Listesi – Yasa dışı olmayan ülkeler arasında Türkiye’de mevcuttur. Ülkelerin dijital parayı destekleyip desteklemediğini yazının sonunda büyük kalın harfler halinde özetleyerek belirteceğiz.

Bu ülkeler kripto paralar hakkında yasal düzenlemeler yapmışlardır. Bu sayede kripto paralar ekonomi içerisinde aktif olarak kullanılarak yasal hale gelmiştir. Şimdi bu ülkeleri inceleyelim.

Kripto Paraları Destekleyen Ülkeler Listesi;

 • Amerika Birleşik Devletleri – Birleşik Devletler, kripto paranın en yüksek hacme ulaştığı ülkedir. Kripto paraların banka hesaplarına transfer edilmesi halinde belli bir oranda vergi kesilmektedir. Dijital paralar için vergi alınsa da, tartışmalar hala sürmektedir. Bu tartışmalardan biri ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), ETF için yapılan başvuruyu reddetmesinden kaynaklanmıştır. Fakat şuan tekrardan ETF onay başvurusu gündemdedir. (Yasal)
 • Avustralya – Kripto parayı destekleyen ülkeler arasında yer almaktadır. Dijital paraya uygulanan çifte vergilendirmeyi kaldırdı ve emtia olarak değerlendirmeye başladı. Borsası ise Blockchain teknolojisini test etmektedir. Avustralya Postası, daha iyi hizmet verebilmek adına dijital kimlikleri Blockchain teknolojisi ile geliştirmeyi hedeflemektedir. (Yasal)
 • Estonya – Kripto parayı destekleyen ülkeler arasındadır. Dijital parayı bankacılık ve sağlık sektörlerinde kullanmaya başlamıştır. Bununla birlikte Estonya, Blockchain tabanlı ilk elektronik oylama sistemini getiren ülke olmuştur. (Yasal)
 • Güney Kore – Kripto parayı destekleyen ülkeler arasında yer almaktadır. Uluslararası Bitcoin transferlerini yasallaştıran Güney Kore aynı zamanda Bitcoin ile ticaret yapan platformlara ve kripto para borsalarına düzenleme getireceğini açıkladı. Ayrıca Güney Kore iktidar partisi temsilcisi, Bitcoin işletmelerinin ve kullanıcılarının işlerini kolaylaştıracak ve Güney Kore endüstrisinin büyümesine katkı sağlayacak 3 düzenleme yaptıklarını bildirdi. (Yasal)
 • Finlandiya – Kripto parayı destekleyen ülkelerden biridir. Finlandiya Vergi İdaresi, dijital paraları finansal bir servis olarak nitelendirdi. Bu şekilde, dijital paralarla yapılan bütün işlemleri katma değer vergisinden muaf bir hale getirdi. Ayrıca Finlandiya Merkez Bankası geçtiğimiz yıl Bitcoin ile alakalı bir rapor yayınladı ve raporda Bitcoin’in bir ödeme sistemi olduğunu belirtti. Bununla birlikte Bitcoin’e oldukça övücü cümleler kullandı. (Yasal)
 • Hollanda – Kripto parayı destekleyen ülkeler arasında yer alan Hollanda’da bulunan Arnhem şehri Bitcoin ödemeleri ile nam salmış bir kenttir. Şehirde belki 100’den fazla mekânda Bitcoin ödeme sistemi bulunmaktadır. Hal böyle olunca Hollanda bankaları da Blockchain altyapısını geliştirip, giderleri azaltmak adına çalışmalara başladı. (Yasal)
 • Kanada – Kripto parayı destekleyen ülkeler arasındadır. Bu ülke şuan sanal paraları tanımakla kalmayıp aynı zamanda kendi sanal parasını üretmek için harekete geçen nadir ülkeler arasındadır. Royal Bank of Canada, Kanada Ödemeler Kurumu ve Bank of Canada, “CAD-COIN” adı altında coin üreteceklerini açıkladılar. (Yasal)
 • Uzak Doğudan Japonya Dikkat Çekiyor!

  – Kripto parayı destekleyen ülkeler arasında başı çekmektedir. Japonya, bankacılık sistemini değiştirerek, Bitcoin ile birlikte diğer tüm dijital paraları yasal olarak tanıdı. Bitcoin ve türevleri ile alakalı elde edilen gelirleri “işletme faaliyetleri” olarak kabul etti. Böylece Bitcoin veya diğer dijital para birimleri ile alakalı kazançlar otomatik olarak vergiye tabi tutularak tamamen yasallaştırıldı.(Yasal)

 • İsveç – Kripto parayı destekleyen ülkeler arasındadır. Danimarka gibi nakit kullanımını kaldırmak isteyen ülkeler arasındadır. İsveç Finansal Denetleyici Otoritesi, Bitcoin’i bir ödeme metodu olarak tanıdı.(Yasal)
 • İngiltere – Kripto parayı destekleyen ülkeler arasında başı çekmektedir. Bu ülke dijital para ve Blockchain’e ev sahipliği yapmaktadır. Daha çok Bitcoin ile ilgilenen bu ülke, alışverişlerde katma değer vergisi uygulamaktadır. (Yasal)

Kripto Paraları Destekleyen Ülkeler | Yasadışı Olmadığı Ülkeler

 • Türkiye – Ülkemizde Bitcoin ve diğer dijital paralarla alakalı henüz somut bir adım atılmamış olsa da, Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği’nin ülkemizde açılması ayrıca SPK’nın Bitcoin ile alakalı olumlu raporu ülkemizin Blockchain’i destekleme adına bir adım atması için oldukça önemlidir. Ancak bu beklenen adım henüz atılmamıştır. (Yasadışı değil)
 • Danimarka – Nakit kullanımına son vermek ve tamamen dijital paraya geçmek isteyen ülkelerin başında gelmektedir. Bitcoin ve dijital parayı tamamen hayata geçirmek gibi bir hedefleri mevcuttur. Ancak bunun yanında kendi merkez bankalarından da tamamen vazgeçmeyecekler. Fakat Danimarka Merkez Bankası Bitcoin’in bir para olmadığını ve bununla alakalı bir düzenleme yapmanın mümkün olmadığını açıklamıştır. (Yasadışı değil)
 • Ukrayna – Kripto paralar ile alakalı olumlu ya da olumsuz bir düzenlemeye gitmeyen bu ülke yakında kripto paralar için düzenlemeye gidileceğini açıklamıştır. (Yasadışı değil)
 • Rusya – Rusya’nın Maliye Bakanı Yardımcısı, ülkenin kara para aklamalarının önüne geçilmesi adına Bitcoin’i finansal bir araç olarak tanıyabileceklerini belirtti. Rusya, kara para aklamanın önüne geçebilmek adına Bitcoin ile beraber diğer kripto paraları finansal bir araç olarak tanımak için çalışmalarını sürdürmektedir. (Yasadışı değil)
 • Vietnam – Hükümetin Bitcoin ile alakalı çalışmaları sürmek ile beraber resmi olarak tanıması beklenmektedir. Yasal çerçeveye uygun hale getirmek için çalışmalar hala sürmektedir. (Yasadışı değil)

Kripto Paraların Yasadışı Olduğu Ülkeler

 • Ekvator,
 • Fas,
 • Bolivya,
 • Kırgızistan,
 • Bangladeş’de Bitcoin ve diğer tüm kripto paraları tamamen yasaklamıştır.
Gizem Aksay hakkında
gizem@finans-tr.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*