Mobil Cüzdan ve Kullanımı

Mobil Cüzdan ve Kullanımı
Mobil Cüzdan ve Kullanımı

Mobil Cüzdan – Teknolojik devrimler, insan hayatının her alanına etki etmektedir.

İnternet, akıllı telefonlar derken dünyamız git gide dijitalleşmeye başlamış ve fiziki olan çoğu şeyin yerini dijital versiyonları almaya başlamıştır. Dijital dünyanın sunduğu en büyük yeniliklerden biri de mobil cüzdan uygulamasıdır.

Mobil Cüzdan Nedir?

Para, günlük hayatta sık kullandığımız varlıklardan biridir. Dijital dünyaya adım atmadan önce para yalnızca fiziki olarak kullanılmıştır. Bankalar vasıtasıyla piyasaya giren fiziki para, alışveriş ve ticaret sayesinde elden ele gezmiştir. Yüzyıllardır fiziki paralar fiziki cüzdanlarda muhafaza edilmiştir. Görüldüğü gibi internet hayatımıza girmeden önce her şey yüz yüze yapılıyor, her varlık fiziki ortamda bulunuyordu. Örneğin banka hesabınıza para yatırmak için bankaya veya ATM’ye gitmeniz ve paranızı yatırmanız gerekiyordu. Alışveriş yapmak için mağazalara gidip, ödemenizi cüzdanınızda bulunan para ile yapmanız gerekiyordu. Fiziki paranın kullanımına dair örnekler oldukça fazladır zira mobil cüzdan hayatımıza girmeden önce paranızı saklayabileceğiniz yalnızca fiziki cüzdanınız bulunmaktaydı.

Mobil cüzdan, dijital dünyanın sunduğu büyük yeniliklerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kredi kartınıza tamamen dijital bir nitelik kazandırarak akıllı cihazınız vasıtasıyla kullanabilirsiniz. Yani, mobil cüzdan sayesinde fiziki olarak kredi kartı veya para kullanmanıza gerek kalmamaktadır.

Sunduğu hız, pratiklik ve güvenlik nedeniyle bu dijital cüzdan uygulaması gün geçtikçe popülerleşmektedir. Söz konusu uygulama ile ödeme, para transferi, fatura yatırma gibi pek çok işlemi yapabilirsiniz. Günümüzde;

  1. Google Pay,
  2. Apple Pay,
  3. Paypal,
  4. BKM Express

gibi önemli cüzdan uygulamaları bulunmaktadır.

Örneğin, Starbucks’ın mobil uygulamasına kredi kartı bilgilerinizi girip oluşturacağınız cüzdanınıza para aktardıktan sonra ödemelerinizi cüzdanınızdaki para ile yapabilirsiniz. Özellikle büyük markaların kendi bünyelerinde oluşturdukları dijital cüzdan uygulamaları ile ödemelerinizi oldukça hızlı ve pratik bir şekilde yapabilir, nakit taşıma zahmetinden kurtulabilirsiniz. Mobil cüzdan yalnızca alışveriş, ticaret gibi amaçlarla kullanılmamaktadır. Dijital dünyanın getirdiği bir diğer yenilik olan kripto paralar da bu cüzdanlarda muhafaza edilmektedir. Kripto para, fiziki varlığı bulunmayan bir elektronik paradır. Çoğumuzun bitcoin ile tanıdığı kripto paralar anında işlem görebilmesi, güvenli, hızlı ve pratik olması sebebiyle kullanım kolaylığı sunmaktadır. Pek çok firmanın bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlaması, kripto para kullanımını ve dijital cüzdanların önemini artırmakadır.

Mobil Cüzdan Kullanımı

Mobil cüzdan kullanmak için öncelikle kullanmak istediğiniz cüzdan uygulamasını telefonunuza indirmelisiniz. Uygulamanın sizden istediği bilgileri girerek kredi kartınızı veya banka hesabınızı uygulamaya aktarıp, kendi cüzdanınızı oluşturabilirsiniz. Cüzdanınızı oluşturduktan sonra sizden ekstra bir şey talep edilmemektedir, artık kredi kartınız veya banka hesabınızdaki para bu cüzdanda varlığını sürdürmektedir. Yanınızda nakit olmadığında veya kredi kartınızı evde unuttuğunuzda dijital cüzdanınız ile ödeme yapabilirsiniz. Temassız ödeme, karekod okutarak ödeme gibi imkanlarıyla yalnızca internet üzerinden yaptığınız harcamalarda değil, günlük hayatta herhangi bir alışverişinizde de dijital cüzdanınızı kullanabilirsiniz. Sanal cüzdanınızla yapacağınız ödemeler oldukça hızlı ve pratiktir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mobil cüzdan kullanımı, çoğu açıdan hız ve pratiklik sunmaktadır. Kullanım kolaylığı, nakit ve kart taşıma ihtiyacını ortadan kaldırması nedeniyle günümüzde pek çok kişi tarafından ödeme yöntemi olarak tercih edilmektedir. Paranızı, kredi kartınızı internet vasıtasıyla sanal bir cüzdanda tutma fikri zaman zaman bazı tehlikelere de gebe olmaktadır.

Öncelikle kullandığınız cüzdan uygulamasının kalitesine dikkat etmelisiniz. Google, Apple gibi büyük kuruluşların kendi bünyesinde oluşturduğu cüzdan uygulamaları güvenilir olarak görülmektedir. Bu cüzdanlar sayesinde Google Play Store, App Store gibi uygulama mağazalarından gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilirsiniz. Bunun yanında Paypal, BKM Express benzeri cüzdan uygulamaları da bulunmaktadır. Bu harici uygulamalar bir kuruluşun uzantısı olarak çalışmamakta, tek görevi dijital cüzdan oluşturmaktır.

Bir mobil cüzdan uygulaması edinirken mutlaka uygulamanın geçmişi, kullanıcı yorumları ve uygulamanın işleyiş düzenini incelemelisiniz. Kimi cüzdanlar ödeme alırken güvenlik amaçlı telefonunuza tek kullanımlık sms gönderir, kimi uygulamalar belirlediğiniz şifrenizi talep eder, kimi karekod verir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta telefonunuzun ve cüzdan şifrenizin kimsenin eline geçmemesidir.

Güçlü yazılımlarla hazırlanan sanal cüzdanlar, gerekli güvenlik önlemleri alındığı takdirde fiziki cüzdanlardan daha güvenilirdir.