Mortgage Kullanmanın Karlı Bir Yatırım Olduğunu Kanıtlayan Gerçekler

Mortgage Kullanmanın Karlı Bir Yatırım

Gencinden yaşlısına pek çok bireyin gelecek hayalleri ve planları arasında bir ev sahibi olmak yer alır.

Bu planı ve isteği bir güvence ya da bir yatırım olarak değerlendirmek mümkündür. Türkçe karşılığı “ipotekli satış, tutulu satış” gibi anlamlara gelen mortgage bu planların ve hayallerin gerçekleşmesine bir kapı açmaktadır.

Mortgage Avantajları

Mortgage genel olarak taşınamaz mal alım satım işlemlerinde tercih edilir. Bir malın güvence olarak gösterilerek ödünç alınan para ile satın alınması olarak tanımlayabileceğimiz mortgage pek çok insan tarafından kârlı bulunmakta ve tercih edilmektedir. Peki, mortgage neden kârlıdır, neden bu denli tercih edilmektedir?

Kiracılar İçin On Yıl Sınırı

Eğer bir evde kiracı iseniz son yasalara göre bulunduğunuz evdeki kalıcılığınız maksimum on sene. Eğer ev sahibi ya da emlakçı ile farklı bir sözleşme içinde iseniz bu süre on yıldan da daha kısa olabiliyor. Kira koşulları ve aslında kendinize de ait olmayan bir eve harcanılan emek pek çok kiracının ortak sorunu. Bununla birlikte kalıcı olmadığınız bir yere kalıcı sonuçlar için zaruri olarak yapacağınız harcamalar da cabası.

Kira Fiyatlarındaki Dalgalanmalar

Pek güzel bir semt, temiz bir ev ve uygun bir kirada oturuyor olsanız dahi kiraların sabit kalmıyor oluşu hepimizin malumu. Sözleşmelere ya da koşullara göre kimi zaman yılın yarı zamanında hatta belki daha kısa bir sürede zamlar ile karşılaşabiliyoruz.

Evin Değerinin Artışı

Günümüzün artan nüfusu, gelişen teknoloji şartları ve artan ihtiyaçlar gibi pek çok sebepten insanlık yeni oluşumlara ihtiyaç duymaktadır. AVM, okul, havalimanı, konferans merkezleri bunlardan yalnızca birkaçı. Eskiden daha belirgin olan şehir merkezlerinin günümüzde giderek içlere doğru kayması ve artan nüfusla paralel gelişen ihtiyaçların bir sonucu olarak bu tip yerler bulundukları bölgeyi değerli kılma potansiyeline sahip. Ayrıca yalnızca bu tip faaliyetler değil, evin değerini arttıran pek çok faktör var ve bu da mortgage – konut kredi düşüncesini kârlı kılan nedenlerden biri.

Birikim Teşviği

Bu düşüncenin gelişmesi aşamasında belirtildiği gibi temel olarak “gelecek güvencesi” olarak bir sahibiyet isteniyor. Bu güvenceyi sağlamanın en güzel yolu da birikim. Mortgage ise sizi başvurudan önce bir kısım birikmiş paranızın olması şartını koşarak sizi birikim yapmaya, bir bakıma gelecek güvencesine yönlendiriyor. Bu da mortgage kullanımını kârlı kılan bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Mert Özışık hakkında
mert@finans-tr.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*