Opsiyon | Opsiyon Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Opsiyon | Opsiyon Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

OpsiyonFinansal sayılan bir ürünün alımının ya da satımının yapılabilmesi için gerekli olan kontrata denir.

Bir alıcı ve bir de satıcının birlikte anlaşmalı olarak yaptıkları belgedir bu kontrat. Bir opsiyonun kontratın işlem görmesi için gerekli olan iki faktör vardır.

  • Önceden belirlenmiş olması gereken bir fiyatı olmalı.
  • Önceden belirlenmiş olması gereken tarihin dolum süreci içinde olması durumu.

Eğer opsiyonun süresi dolarsa tamamıyla değersiz bir konuma düşer. Alıcının opsiyonu satın alabilmek için satıcıya ödediği ücrete opsiyon primi denmektedir. Opsiyonun son kullanma tarihine ise vade tarihi denir.

Opsiyon Türleri

Opsiyonu satın alan kişinin opsiyonun vade tarihine kadar üç tane hakkı bulunmaktadır.

  • Aldığı opsiyonu başka birine satabilir.
  • Opsiyonu vade tarihine kadar kullanmayıp zarara girebilir.
  • Opsiyonu kullanmak isterse kullanır.

Hisse Senedi Opsiyonu

Eğer hisse senedi opsiyonu alınıyorsa bu yatırımcıların hisse senetlerinin yükseleceğini düşündüğündendir. Eğer gerçekten hisse senetleri yükselirse yatırımcılara hisse senetlerini daha düşük bir ücret ile almaları mümkün olabilir.

Opsiyon | Döviz Opsiyonu

Döviz riskini düşürmek ya da fiyat değişiminden yararlanarak kâr etmek için alınır. Bu tarz yatırımlar çoğunlukla yabancı para primi ile yapılır.

Faiz Opsiyonu

Alım sözleşmesinde yatırımcı olan kişiye prim ödemesi yaparak sözleşme içinde bulunan faiz oranının değişmemesini kesinleştirmek maksadıyla yapılan opsiyon türleri kategorisine girer. Aynı zamanda karşı tarafında faiz oranlarının düşmesi halinde düşük bir ücretten borçlanma durumu kaydedilmez.

Satım sözleşmesini alan kişi ise düşüşe geçen faiz oranları karşısında kendisinde bulunmakta olan paranın sabit bir oranda değerlendirilebilmesi imkanına sahip olabilecek. Faiz oranlarının yükselişe geçmesiyle alım sözleşmesini gerçekleştiren kişi bu opsiyonu kullanmama durumunda yüksek faiz oranlarından yararlanabilecek.

Eğer yatırım konularına ilgi duyuyorsanız opsiyon konusunu araştırıp bilgi sahibi olmak işinize yarayabilir. Neyin ne olduğunu bilmeden bu tarz yatırımlara yönelmek pek doğru olmayabilir. Mümkünse işinin ehli olan insanlardan bu konularda profesyonel yardım alın. Bu sayede daha az risk almış olursunuz. Piyasayı da düzenli olarak incelemekten de geri kalmayın. Her daim güncelleyin kendinizi.