Özel Ödemeli Mortgage Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Özel Ödemeli Mortgage Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Özel Ödemeli Mortgage – Kendi bütçenize uygun ödeme koşullarını sizin belirleyebildiğiniz mortgage çeşididir.

Çoğumuz konut sahibi olmayı isteriz fakat konut fiyatlarının cep yakması durumu insanların peşin ödemeyle konut sahibi olmasını zorlaştırıyor.

Özel Ödemeli Mortgage Nedir?

Hayatı boyunca kira ödemek zorunda kalan birçok vatandaş bulunuyor. Orta gelirli aileler için ortaya çıkan TOKİ uzun süredir bu soruna bir çözüm olmasına rağmen artık yeterli gelmiyor. Peki, kira öder gibi ev sahibi olmanın farklı yolları da var mı?

Son zamanlarda çok tercih edilen mortgage kredisi bu soruna alternatif bir çözüm bulmayı başarmıştır.

Kelime anlamı “İpotekli Satış” olan mortgage bankaların taksit kolaylığı sağlayarak bize ev satmasıdır. Banka bizim yerimize konutu satın alır ve biz bu taksiti ödeyerek kendi mülkümüzde yaşama şansını elde ederiz.

En büyük avantajı satın alınan mülkü taksit öderken dahi kullanabilmemizdir. Taksitler bitene kadar konut tamamen bizim olmasa da taksit ödemeleri bittiğinde konutun tek sahibi biz oluruz.

Konut Kredisi ve Mortgage Arasındaki Farklar

Konut kredisinin vadesi 2 veya 3 yıl iken mortgage kredisinde 30-40 yıla kadar vadeli kredi fırsatını yakalayabilirsiniz. Konut kredisi taksitte aksamalar olduğunda size 1 yıl müddet verir ve bu 1 yıl içerisinde taksitlerinizi ödeyemezseniz banka konutunuza el koyar. Mortgage kredisinde ise size verilen müddet değişiklik gösterebilir.

Ancak siz verilen müddetin sınırına ulaşmış ve taksitlerinizi ödeyememiş iseniz, banka o zamana kadar ödediğiniz peşinatı ve taksitleri size geri öder ve mülkü açık arttırma ile satışa sunar. Bu farklılığın nedeni ise konut kredisinde bankanın size konutun ücretini temin etmesi ve sizin konutu kendi adınıza almanızdan kaynaklanır. Mortgage kredisinde ise banka konutu sizin yerinize satın aldığı için ödediğiniz taksitleri ve peşinatı size geri ödeyebilmektedir.

Mortgage Ürünleri

  • Sabit Faizli Mortgage;  Sabit faizli mortgage kredisinde ödediğiniz taksit miktarı hiç değişmez.
  • Azalan Taksitli Mortgage; İlk dönemlerde daha fazla taksit ödediğiniz ve ödediğiniz taksitin giderek düştüğü mortgage kredisi Azalan Faizli Mortgage’dir.
  • Ara Ödemeli Mortgage; Bu mortgage ürününü yılın belli zamanlarında prim, ek gelir ve ya ikramiye alan kişiler tercih eder. Ara ödemeli mortgage türünde yılın bu zamanlarında ara ödemeler yapar ve aylık taksit ödemelerinizin miktarını düşürebilirsiniz.
  • Artan Ödemeli Mortgage; Artan ödemeli mortgage kredisinde ilk zamanlarda taksitinizin miktarı daha azken giderek artmaya başlar.
  • Değişken Faizli Mortgage; Eğer ki ilerleyen zamanda faiz oranlarında bir düşüş bekliyorsanız Değişken Faizli Mortgage’i tercih edebilirsiniz.

Özel Ödemeli Mortgage

Genellikle ticaret sektöründeki müşterilerin tercih ettiği Özel ödemeli Mortgage büyük avantajlar sağlayabilir. Yılın belirli dönemlerinde geliriniz yükseliyor ve ya düşüyorsa bu kredi türünü tercih edebilirsiniz. Özel ödemeli mortgage ile taksit ödeme aralığını esnetebilir, aydan aya ödenecek taksit miktarını belirleyebilir ve ödeme planınızın zamanını genişletebilirsiniz.

Gizem Aksay hakkında
gizem@finans-tr.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*