Özkaynak Maliyeti Nedir?

Özkaynak Maliyeti Nedir?

Özkaynak Maliyeti  – Sermaye olarak da bilinen Özkaynak sermayesi, şirket varlıklarının ve ortaklarının sermaye girdisi olarak kullandıkları ve borçtan ayrı olarak değerlendirilen kurumsal varlıkların bir parçasıdır. Özkaynak maliyeti Özkaynak’a yatırım maliyetidir.

Öz sermaye maliyeti, işletme yöneticileri için doğru hesaplamalar yoluyla doğru kararları verebilmeleri için kritik öneme sahiptir. Dağıtılmamış kârların maliyeti, adi hisse senetleri maliyeti ve yeni ihraç edilen hisselerin maliyeti öz kaynak maliyetini oluşturan üç önemli maliyet türüdür. Yatırımcıların dikkat etmesi gereken getiri oranı da Özkaynak maliyetini etkileyen bir değerdir.

Özkaynak Maliyeti Unsurları

Özkaynak Maliyeti 3 temel unsur üzerinde incelenir:

  • Adi Hisse Senedi Maliyeti
  • Yeni İhraç Edilen Hisse Senedi Maliyeti
  • Dağıtılmayan Karların Maliyeti

Bu unsurlar Özkaynak tanımı için en uygun unsurlardır.

Özkaynak Maliyeti – Adi Hisse Senedi Maliyeti

Hesaplama formülü, kar paylarının bugünkü değerinin, hisse senedinin piyasa değerine eşit olmasıdır. Borçlanma yoluyla satın alınan sermayenin maliyetten daha yüksek olmasının nedeni yüksek risktir. Normal envanter maliyetleri için iki hesaplama yöntemi vardır. Kâr dağıtım modelinde, mevcut piyasa fiyatını bulmak için yatırımcının beklenen kar dağıtımı, cari olandan belirli bir indirim ile azaltılır.

Beklenen dönüş yolu ikinci hesaplama şeklidir. Beklenen getiri oranı, yatırımcının sermayesiyle geri dönmek istediği getiri oranıdır. Risk primi söz konusu olduğunda, yatırımcıların bu beklentisi çok önemlidir. Risk primleri, kurumsal riskler ve finansal riskler için ödenmesi planlanan primlerdir.

Yeni İhraç Edilen Hisse Senedi Maliyeti

İhraç maliyeti nedeniyle, yeni ihraç edilen hisselerin maliyeti dağıtılmamış kârların maliyetinden daha yüksektir. Nominal fiyatlarla hisse satışı veya nominal fiyatlarla hisse satışı maliyete tabi olacaktır. Hisse senedinin satış fiyatı nominal fiyatını aşarsa, ihraç primi vergi üretecek ve böylece maliyetleri artıracaktır. Satılan nominal değer nominal değeri aşarsa, hisse başına kazanç ve kâr payı düşecektir.

Özkaynak Maliyeti – Dağıtılmayan Karlar Maliyeti

Dağıtılmamış ifadesinden, bunun iş ortakları veya daha basit bir şekilde para değil kullanılarak elde edilen kârlar nedeniyle oluşan bir maliyet olduğu anlaşılabilir. Bu bir fırsat maliyetidir. Fırsat maliyeti, terk edilmiş alternatifleri kullanmanın faydalarından vazgeçmenin maliyeti şeklinde ifade edilmektedir.

Mert Özışık hakkında
mert@finans-tr.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*