Sosyal Medya | Dijital Medya

Sosyal Medya | Dijital Medya
Sosyal Medya | Dijital Medya

Dijital Medya nedir?

Dijital medya, daha genel bir ifadedir ve internet ortamında yayın yapan tüm yayınları kapsar. Kavrama daha ayrıntılı bakıldığında PDF, Word gibi dijital dokümanlar, videolar, bloglar, internet haber siteleri, Twitter, Facebook gibi sosyal ağlar ve web siteleri ile karşılaşılır.

Sözlükler ve forumlar da dijital medyanın birer parçasıdır.

YouTube, Vimeo, TikTok ve Instagram gibi platformlar dijital medyanın en önemli aktörleridir. Ancak internet haber siteleri, dijital medyanın ilk örnekleridir ve gelişmesinde büyük etkendir.

Bloglar da dijital medyanın en önemli unsurlarındandır.  Web 2.0 ile dijital medya içine dahil olan her unsur daha kişiselleştirilebilir ve güncellenebilir bir özelliğe kavuştu.

Sosyal Medya nedir?

Literatürde sosyal ağ olarak geçen ancak internet kullanıcıları arasında yaygın kullanımı sosyal medya olan dijital mecralar web 2.0 ile ortaya çıktı. Bilinen ilk sosyal medya unsurları Friendfeed ve Facebook’tur.

Facebook, Şubat 2004’te kurulup ilk Amerika’da kullanılmaya başlandıktan sonra internet artık eski internet olmaktan çıktı. İnternet kullanıcılarının anlık olarak paylaşım yapabilmelerine olanak tanıyan özelliğiyle sosyal medya, bazıları için adeta internetin kendisi oldu.

En Etkili Sosyal Medya Mecraları

İnternetin en büyük kullanıcı sayısına sahip sosyal medya platformu şüphesiz Facebook. Gençler arasında kullanım oranı hızla düşse de orta yaş grubu için Facebook hâlâ vazgeçilmez. Yeni profillerin açılma istatistiği konusunda artık düşüş yaşasa da mevcut kullanıcı sayısı bakımından sosyal medya devi sayılan Facebook, Instagram ve Whatsapp’ı da satın alarak gelecek web 4.0’te de var olacağını garantiledi.

Sosyal Medya, Dijital Medya kaça ayrılır?

İçerik türüne göre sosyal medya platformlarını kategorilere ayırmak mümkündür. Örneğin YouTube, Vimeo gibi video içerik platformları güçlü birer dijital medya unsurudur. YouTube, özellikle canlı yayın yapma özelliğini kazanmasıyla da elini kuvvetlendirdi.

Twitter, tıpkı Friendfeed gibi daha çok yazılı ve görsel haber akışı özelliği ön plana çıkan sosyal medya araçlarına örnek gösterilebilir.

Fotoğrafın ve videoların ön plana çıktığı Instagram, Flickr gibi platformlar da sosyal medyanın ayrı unsurları arasındadır.

Yazınsal içerik üretimi üzerine yapısını kuran sosyal medya türleri arasında bloglar apayrı bir yere sahiptir. Blogspot, Medium, WordPress bunlardan ilk akla gelen ve en çok tercih edilen sistemlerdir.

Her Dijital Medya, Sosyal Medya mıdır?

Verilen bilgiler toparlanacak olursa şu şekilde özetlenebilir: Tüm sosyal medya unsurları, dijital medyanın parçasıdır. Çünkü yazılı, videolu, fotoğraflı, sesli içeriklerin tamamı dijital özellik gösterir. Ve dijital medyayı beslerler. Ancak her dijital medya örneği, internet haber siteleri gibi, sosyal medya içerisinde kabul edilmez.