Ticari Kredi Notu | Ticari Kredi Öncesi Rehberiniz

Ticari Kredi Notu | Ticari Kredi Öncesi Rehberiniz
Ticari Kredi Notu | Ticari Kredi Öncesi Rehberiniz

Ticari Kredi Notu – Müşteriler tarafından yoğun talep gören bir bankacılık hizmetidir krediler. Banka kredisi temel olarak bireysel ve ticari krediler olarak müşterilere sunulmaktadır.

Bu kredilerden yararlanmak için kredi başvurusu yapılmaktadır. Ticari müşterilerin başvurularına doğrudan etki eden etmen ise ticari kredi notu‘ dur.

Banka Kredileri ve Kredi Notu

Bankalar, müşterilere ihtiyaçları dahilinde nakit desteği sunmaktadır. Bu destek banka kredisi olarak adlandırılmaktadır. Belirli bir faiz karşılığında, vade süresi dolana kadar geri ödenmesi suretiyle müşteriler kredi hizmetinden faydalandırırlar. Ancak her müşteri profilinin finansal ihtiyaçı farklı olabilmektedir.

Örneğin bir memur ev almak isterken, ticari bir işletme proje finansmanına ihtiyaç duyabilmektedir. Müşterilerin ihtiyaçları bu denli çeşitliyken, herkese aynı kredi hizmetinin sunulması söz konusu olamamaktadır. Kredi hizmetinden verimli bir şekilde faydalanmak için bankalar müşteri portföyüne uygun olarak kredi teklifleri hazırlamaktadırlar.

Bireysel, KOBİ, ticari ve kurumsal müşterilerin kullanabilecekleri kredi çeşitleri bu nedenle birbirinden oldukça farklıdır. Ticari müşteriler, yıllık cirosu 125 milyon liranın üzerinde olan ticari işletmeleri kapsamaktadır. Ticari müşteriler bankaların finansal gücü ve prestiji açısından önemli bir yere sahiptirler. Bu nedenle ticari müşterilere özel bankacılık hizmetleri sunulmaktadır. Ticari müşteriler tarafından sık sık talep edilen hizmetlerden biri de ticari kredilerdir. Nakdi veya gayri nakdi olarak sunulan ticari kredilerden faydalanmak için işletme adına bankaya başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvuru sürecinin gidişatını ise işletmenin ticari kredi notu belirlemektedir.

Ticari Kredi Notu
Ticari Kredi Notu

Ticari Kredi Notu

Banka kredisi kullanımı, müşterinin bankaya kredi için başvuru yapmasıyla başlamaktadır. Ticari müşteriler için işletme adına bankaya başvuruda bulunulmaktadır. Eğer yeni bir bankayla ilk kez çalışılacaksa gerekli belgelerle bankaya başvuru yapılmalıdır. Vergi levhası, imza sirküleri gibi evraklar bankaya sunulduktan sonra inceleme süreci başlamaktadır. Bu süreçte işletmenin işlem hacmi, kredi notu gibi önemli kriterler belirleyici olmaktadır.

Ticari kredi notu, işletmenin krediyi geri ödeyebilme potansiyelini ölçmektedir. Söz konusu kredi notu banka için oldukça önemli bir kriterdir. İşletmenin kredi borcunu ödemesi konusunda her zaman bir risk bulunmaktadır. Bu nedenle işletmenin finansal durumuna dair incelemeler yapılmaktadır. Ticari kredi notunun değeri, işletmenin geçmiş finansal kayıtları, bütçesi, gelir tabloları gibi unsurların değerlendirilmesiyle ortaya çıkmaktadır. İşletmenin yıllık cirosu yüksekse, bütçe açığı vermiyorsa, geçmiş ödemelerini düzenli yapmışsa eğer bu kredi notu da yüksek olacaktır.

Görüldüğü gibi ticari kredi notunun belirlenmesi için kapsamlı bir şekilde işletmenin finansal değerlendirmesi yapılmaktadır.

Ticari Kredi Notunu Yükseltmek
Ticari Kredi Notunu Yükseltmek

Ticari Kredi Notunu Yükseltmek

Kredi notu, işletmelerin kredi kullanımı başvurusunu etkileyen en önemli faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu kredi notu başvurunun gidişatını belirlediği için, işletmeler tarafından ticari kredi notunun yüksek olmasına dikkat edilmektedir. Bir işletmenin ticari kredi notu ne kadar yüksekse, kredi kullanma şansı da aynı oranda yükselecektir. İşletmenin ticari kredi notu düşükse eğer bu durum değiştirilebilmektedir. Bunun için ticari kredi notunun nasıl yükseltileceği öğrenilmelidir.

İşletmeler, ticari faaliyetlerde bulunurken kimi zaman finansal destek ihtiyacı duymaktadırlar. Söz konusu destek bankaların sunduğu ticari kredilerle sağlanmaktadır. Ancak her işletme bu hizmetten faydalanamamaktadır. Bunun sebebi ise ticari kredi notunun düşüklüğüdür. Bu durumda kredi kullanabilmek için yapılması gereken tek şey kredi notunu yükseltmektir. 0 ile 100 arasında değişen ticari kredi notunu yükseltmek için öncelikle işletmenin mali dengesi sağlanmalıdır. Yani işletme bütçe açığı vermemeli, giderleri gelirinden fazla olmamalıdır.

Hali hazırda kazanç sağlamayan, işlem hacmi düşük işletmeler bankalar için iyi bir izlenim yaratmamaktadırlar. Bunun yanında işletmenin birikmiş, ödenmemiş borçlarının olmaması gerekmektedir. Hali hazırda para kaynağı var ise, borçları varsa da bu borçların ödemesinin düzenli bir şekilde yapılmış olması bu kredi notunu yükseltecektir. Ödemelerde nakit yerine işletmeler için sunulan kredi kartlarını kullanmak, nakit ihtiyacını bankaların ek hesaplarından karşılamak da kredi notunu yükseltmeye yardımcı olacaktır.

Ticari Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bu kredi notu 1 ile 1900 arasında değişmektedir. Şirketin gelir tablosu, bilanço gibi finansal kayıtları ve borç durumu, işletmenin işlem hacmi gibi kriterlerin değerlendirilmesiyle oluşturulan bu kredinin notu, kredi başvurusunun olumlu sonuçlanmasında belirleyici bir etkendir. Kredi notu 1500 ve üzerinde olan işletmelerin kredi başvuruları olumlu sonuçlanabilmektedir. Notu yüksek olan işletmeler ise kredi geri ödemesi noktasında bankaya güven vermektedir.