Yurt Dışına Para Gönderme Yöntemleri

Yurt Dışına Para Gönderme Yöntemleri

Yurt Dışına Para Gönderme Yöntemleri – Ticari veya bireysel olarak bazı durumlarda yurt dışına para göndermek durumunda kalabiliyoruz.

Gün içinde ve gün sonunda yurt dışı ve yurtiçine para göndermek bazen çok uzun zamanımızı alırken bazen de maddi olarak bir külfeti de beraberinde getirmektedir.

Yurt içine para aktarmak yurt dışına para aktarmaktan kısmen daha kolay bir işlem olarak dursa da arasında pek çok fark bulunmaktadır.

Yurt Dışı Alıcılarına Para Gönderme

Başka bir ülkede bulunan kişi veya kurumlara para gönderme yöntemleri uluslararası anlaşmalar ve bankaların kendi iç mevzuatına uygun olmak durumundadır. Para transferlerinin kayıt altına alınarak takip edilebilmesi için kolaylık sağlanan pek çok yurt dışına para gönderme yöntemi mevcuttur.

E-Cüzdan Yöntemi ile Yurt Dışına Para Gönderme

Bu yöntemde ücretsiz olarak edinebileceğiniz e-cüzdan, ecopyz gibi siteler üzerinden para transferi yapabilmek mümkündür. Bunun için iki tarafından bir hesaba sahip olması gerekmektedir. Bu yönetm ile ödeme alınmadan veya çok az bir ücret ödenerek yurtdışına para aktarımı sağlanabilmektedir.

Western Union Yöntemi ile Yurt Dışına Para Gönderme

Bu yöntem bankalarda kullanılan yasal para gönderme yöntemidir. Western Union yöntemi ile yurt dışındaki bir isme veya bir hesaba ya da bir numaraya para aktarımı sağlanabilmektedir. Western Union yönteminde para miktarına göre işlem ücreti değişebilmektedir. Ancak bu miktar değişim göstermeden sabit bir rakamdır.

Bankaların Uyguladığı Yöntemler

Yurtdışına para göndermek masraflı ve zahmetli olduğu için bankalar kendi müşterilerine özel kampanyalar sunmaktadır. Yurtdışına para transferleri bankaların sunduğu e – işlemler ile de rahatlıkla yapılabilmektedir.

Swift Yöntemi ile Yurt Dışına Para Gönderme

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication’ın kısa adı olan Swiftg yöntemi ile de yurtdışına para gönderimi yapmak mümkündür. Bu sistemde her bankaya tanımlı olan BIC isimli bir kodla rahatlıkla işlem yapılabilmektedir. Uluslararası bankacılıkta kullanılan kod ile banka hesabı yurtdışı alıcılarına tanımlanarak para aktarım işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Örnek olarak A Bankası tek başına yurtdışında bir anlam ifade etmezken başına ve sonuna yerleştirilen kod harfler ile banka yurtdışında da tanımlı hale gelmektedir.

PTT Aracılığıyla Havale Gönderme

Türkiye’nin en büyük kargo ağına sahip olan PTT geliştirdiği bankacılık benzeri hizmetleri ile finansal anlamda da hizmet vermeye başladı. PTT’nin geliştirdiği UPT (Ucuz para transferi) ile çok kolaylıkla Avrupa’ya havale gönderilebilmektedir. Ancak, UPT yönteminin olumsuz yanı ise bir ücret kısıtlaması olmasıdır.

Yukarıda saydığımız yöntemlerin yanı sıra pek çok yurtdışı para transferi yapılabilecek yöntem vardır. Ancak karmaşık olmayan ve daha az masrafsız bu işlemler ile hem zamandan hem de paradan tasarruf edilebilmektedir.

Yurtdışına para gönderme yöntemleri içinde hızlı ve masrafı düşük olmaıs son derece önemlidir. İnternet siteleri içerisinden de en güvenilir olan yolun bulunması müşteriler için oldukça önemlidir. Çünkü para transferi işlemi kimlik bilgisi gerektirmektedir. Kimlik bilgilerinin verilmesi durumunda pek çok dolandırıcılık olayı yaşanabilmektedir. Bu nedenle yapılan transferlerin belgelenebilir olması son derece önemlidir.

Mert Özışık hakkında
mert@finans-tr.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*