En İyi Reklam Nasıl Yapılır? Reklamcılığın Kuralları

En İyi Reklam Nasıl Yapılır? Reklamcılığın Kuralları
En İyi Reklam Nasıl Yapılır? Reklamcılığın Kuralları

En İyi Reklam Nasıl Yapılır –  Bir ürünü en iyi ve etkili şekilde pazarlamaya çalışan reklamcıların da dikkat etmesi gereken bazı önemli kriterler vardır.

Reklamcılığın altın kuralları uzun listeler halinde sıralanabilir biz sizler için en önemlilerini derledik.

En İyi Reklam Nasıl Yapılır? – Kuralları

 1. Hedef Tüketici Olmalıdır: Pazarlanmak istenen ürünün hangi kitlenin istek ve ihtiyaçlarını karşılayacağı belirlenmelidir. Hedef kitlenin ürünü merak ederek alması sağlanmalıdır.
 2. Reklamın Duygulara Yönelik Olması Gerekir: İzleyici reklamdan duygusal olarak etkilenmeli, ürüne ilgi duymalıdır. Ürünün özelliklerinin hızlı bir şekilde sıralanmasından ziyade, duygulara hitap etmesi gerekir.
 3. İnternet Reklamcılığına Önem Verilmeli: Gelişen teknoloji ile kitlelere ulaşmak artık çok daha kolay hale geldi. Aynı miktarla internete reklam verebilirsiniz, bu sayede ürünün tanıtımı daha çok kişi tarafından izlenecektir.
 4. Orijinal Olmalıdır: Rakiplerin önüne geçmek ve fark yaratmak ancak orijinal olmayla sağlanabilir. Kimsenin aklına gelmeyen fikirler her zaman daha çok dikkat çekecek ve uzun yıllar etki sağlayacaktır. Daha önce kullanılan reklam fikirlerinden uzak durulması gerekir. Para kazanmak için orijinal olmak şart.
 5. Reklamda Mesaj Net Olmalıdır: Verilmek istenen mesaj basit ve sade ifadelerle anlatılmalı tüketicinin aklında yer etmelidir.
 6. Sloganlardan Faydalanmak Gerekir: Uzun yıllar boyunca insanların hafızasında kalabilmek için en etkili yol, güçlü bir slogan kullanmaktır. Bu sayede televizyon ve dijital ortamlara reklamlarınız olmadığı halde ürününüzün tanıtımı insanlar tarafından dilden dile dolaşacaktır.
 7. Kampanya ve Reklamlar Birlikte Gösterilmelidir: Reklamı izleyen kişilerin aklına kampanya, kampanyayı duyan kişilerin aklına reklam gelmelidir. Kampanyanın devamını sağlamak için reklamlardan yararlanılmalıdır.
 8. İnandırıcı ve Samimi Olunması Gerekir: Abartılı kelime ve cümlelerden kaçınarak, samimi bir üslupla reklamlarınızı sunmalısınız. Tüketici tarafından inandırıcı bulunmayan bir reklam beklediğiniz tepkiyi de vermeyecektir.
 9. Reklamlar Dikkat Çekmelidir: Tüketicinin ilgisini en kolay şekilde çekmek için reklamlarınızda dikkat çekici ögelerden faydalanmanız gerekir. Reklamları izlerken şaşıran tüketici ürünü daha çok merak edecek ve bir an önce denemek isteyecektir.
 10. Sürekli Olmaya Özen Gösterin: Reklamınızı pek çok insan görüp faydalanana kadar yayından kaldırmayın. Bir günlüğüne veya bir haftalığına yayınlanan reklamlar tüketici için bir anlam ifade etmeyecektir. Akılda en çok kalan reklamlar sürekli görülen ve duyulan reklamlardır.
 11. Kişiyi Özel Hissettiren Reklamlar: Tüketiciyi özel hissettiren reklamlar dikkatleri de üzerinde toplayacaktır.