E-Ticaret ve Finans Eğitimi | Eğitim Sertifikası Almak

E-Ticaret ve Finans Eğitimi
E-Ticaret ve Finans Eğitimi

E-Ticaret ve Finans Eğitimi – Yüzyıllar öncesinde takas yoluyla başlayan ticari hayat, paranın icadı ve kullanımının yaygınlaşmasıyla yeni bir boyut kazanmıştır.

İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak için bir şeyler satın almaları ve bunun karşılığında bir ödeme yapmaları ticari hayatın temelini oluşturan ana faaliyettir.

Zamanla gelişen ticari faaliyetler, yalnızca kişiler veya topluluklar arasında kalmamış büyük şirketler vasıtasıyla dünyaya yayılmıştır. Günümüzde ticaret, oldukça önemli global bir iş sektörüdür. Sektörün en önemli aracı hiç kuşkusuz para olduğu için ticaret doğrudan finansla alakalıdır. Günümüzde hem ticaret hem finans teknolojik yeniliklere ayak uydurmuş ve e-ticaret sektörü ortaya çıkmıştır. E-ticaret finans alanında oldukça önemli bir iş kolu haline gelmiştir.

Bu nedenle pek çok kişi bu alanda çeşitli eğitimler alarak kariyerini inşa etmektedir.

E-Ticaret

Ticaret, oldukça büyük bir iş alanıdır. Dünyanın dört bir yanında yer alan ufacık bir mahalleden büyük metropollere kadar her yerde ticaret yapıldığını görebilirsiniz. Bunun sebebi ise finansal hayatın durmak bilmeyen temposudur.

Üretim, satış ve tüketim döngüsü insan var olduğu sürece hayatta kalmaya devam edecektir. Bu nedenle ticaret geçmişte olduğu gibi gelecekte de önemli bir iş alanı olarak varlığını sürdürecektir. Üretim, alım, satım, pazarlama, tüketim gibi süreçler maliyetlidir. Sermaye, personel maaşı, reklam maliyeti, kira gibi çok sayıda gider ticari hayatta karşımıza çıkabilmektedir. Özellikle ticaretin yüz yüze olduğu durumlarda söz konusu maliyetlerden kaçmak mümkün değildir.

Örneğin bir giyim mağazasını ele alalım. İşletmeci; mağaza için kira, mağaza personeli için maaş, mağazanın adını duyurmak için reklam gideri gibi harcamalar yapmalı ve giyim ürünleri için sermaye sahibi olmalıdır. Yüz yüze işleyen klasik ticaret anlayışında zaman ve emek israfı olabilmektedir. Neyse ki ticari hayat, teknoloji sayesinde artık daha kolay işlemektedir.

Teknoloji bütün iş alanlarında etkilerini göstermektedir. Finans dünyasında para kazanabilmek için bu etkilere ayak uydurmak ve trendleri takip etmek gerekir. İnternetin icadı ve kullanımının yaygınlaşması, ticari hayatı da doğrudan etkilemiştir. İnternet ve ticaretin etkileşimi sonucunda e-ticaret kavramı ortaya çıkmıştır. E-ticaret, en sade haliyle dijital ortamda ticaret yapılması demektir. Bir mağazada satacağınız ürünleri e-ticaret sitesi açıp bu site üzerinden satarsanız, müşterilerinizin yapacakları ödemeler işletme bankalar hesabınıza doğrudan aktarılır. Sizin sadece satılan ürünleri müşterilerinizin adreslerine kargolamanız gerekir. E-ticaret sisteminde Paypal, BKM Express gibi sanal cüzdan uygulamalarını kullanabilirsiniz. Kapsamlı bir araştırma sürecinden sonra kendi e-ticaret sitenizi bile açabilirsiniz.

Kimler E-Ticaret Yapabilir?

Günümüzde interneti kullanabilen herkes e-ticaret yapabilmektedir. Bunun için özel olarak bir lisans bölümünden mezun olmanıza gerek yoktur.  Önemli olan tek şey sosyal medya platformları gibi dijital oluşumları iyi tanımak ve teknolojik gelişmelere hakim olmaktır. Zira geri kalan her şey yalnızca ticaretten ibarettir. E-ticaret finans sektöründe önemli görülen bir iş alanıdır. Ticari ve finansal faaliyetlerinizi internetin olduğu her yerden yürütebilirsiniz. Bir şirket sahibi iseniz şirketiniz adına bir internet sitesi açarak ticari faaliyetlerinizi buradan gerçekleştirebilirsiniz. Instagram gibi sosyal medya platformlarında kendinize ticari bir profil oluşturarak buradan kazanç sağlayabilir, dilerseniz serbest satış yapmanızı sağlayacak ticari sitelerde kendinize bir profil oluşturarak ticari faaliyetlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Dilerseniz e-ticaret uzmanlarından yardım alarak veya kendiniz e-ticaret eğitimlerine katılarak profesyonel bir şekilde bütün sürecin yönetimini gerçekleştirebilirsiniz.

E-Ticaret ve Finans Sertifikası Almak

Ticari faaliyetlerinizi tamamen internet vasıtasıyla profesyonel bir şekilde yürütmek için, e-ticaret ve finans sertifika eğitimlerine katılabilirsiniz. Söz konusu eğitimler, başta yazılım bilgisi olmak üzere bir e-ticaret sitesi kurma, ürünleri ve logoları konumlandırma, dijital cüzdanlar ve online ödeme, lojistik ve operasyon yönetimi, e-ticaretin hukuki boyutu gibi çok sayıda konuda kapsamlı bir hazırlık sunmaktadır. Üniversitelerin eğitim merkezlerinde veya Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel eğitim kurumlarında sertifika eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Özellikle projenizin her alanına hakim olmak için bu eğitimlere katılmanız faydanıza olacaktır.

E-ticaret finans dünyasının en popüler iş alanlarından biri olarak görülmekte ve gelecek vaat etmektedir. Alacağınız eğitim sonrasında şirketlerin veya tüccarların dijital platformlarda satış yapmalarını sağlayacak e-ticaret uzmanı olarak çalışabilirsiniz. Pek çok iş alanında e-ticaret uzmanı sıfatıyla iş bulma şansınız, alacağınız sertifika eğitimiyle oldukça artacaktır.