Sektörel Dış Ticaret Şirketleri

Sektörel Dış Ticaret Şirketleri
Sektörel Dış Ticaret Şirketleri

Yeni ve modern bir yapılanma olan sektörel dış ticaret şirketleri, firmaların daha kolay ihracat  yapabilmelerini sağlamakta ve yine firmalara bu alanda kendilerini geliştirebilme imkanı tanımaktadır.

Sektörel Dış Ticaret Şirketleri Ortaya Çıkışı

Bu oluşum ile firmaların dünyada rekabet edebilme şansları artmakta daha etkili pazarlama ve rekabet gücü sağlayabilmektedir. Aynı üretim alanındaki KOBİ’ler için kurulmuş olan sektörel dış ticaret şirketleri ihracat alanında işletmelere kolaylık sağlamaktadır.

Bu model ilk olarak Japonya’da ortaya çıkmıştır. Japon firmaları dışarı açılmak ve ihracatlarını ilerletmek adına bu tip bir örgütlenme modelini kurmuşlardır. Kurulan bu ihracat konsorsiyumlarının etkinliği ve başarısı artış şeklinde katladığı görülünce başta yakın çevredeki ülkeler olmak üzere dünyadaki tüm ülkelere yayılan bir iş modeli olmuştur.

Özellikle bilişim ve teknoloji alanındaki gelişmeler KOBİ’lerin dünya pazarında SDŞ’ler sayesinde daha etkin rol alabilmelerini kolaylaştırmış ve bilinirliklerini arttırmıştır.

Bu gelişmeler sektörel dış ticaret şirketlerinin varlığının önemini ortaya koymuş ve bu organizasyonların kurulmasında faktör oluşturmuştur. Teknoloji ve bilişimdeki yenilikler ile beraber KOBİ’lerin büyüklükleri de göz önünde bulundurulunca işletmelerin daha rahat hareket edebilmeleri firmaların yararına olduğu da gözlemlenmiştir. Böyle bir şansın da varlığı bu konsorsiyumun hızla yayılmasını sağlamıştır.

SDŞ Modeli İhracat Örgütlenmelerinin Başlıca Faydaları

 1. Bir KOBİ ihracat yapabilmek için sabit ve değişken maliyetleri üstlenmek zorundadır. SDŞ’ler firmalara bu konuda kolaylık sağlıyor ve maliyetlerin bu kısmını üstleniyor.
 2. Gümrük ve ihracat mevzuatlarında KOBİ’ler için sunulan destekler gümrük muafiyetli ithalat, devlet yardımları, EximBank kredileri, KDV iadesinde sağlanan kolaylık gibi teşvik ve destekler mevcuttur.
 3. SDŞ’ler sayesinde firmalar yoğun bürokratik işlemlerden kurtulmakta ve bu sayede tüm enerjilerini pazarlama ve rekabete aktarıyorlar.
 4. KOBİ’lerin sektörel dış ticaret şirketleri modeli ile profesyonelleşmiş bir dış ticaret uzmanı kadrosu ile çalışması yine kolaylık sağlandığı konular arasındadır. Bu verimlilik açısından işletmeye artı puan kazandırmaktadır.
 5. SDŞ’ler aynı zamanda yurt dışı fuar ve etkinliklerde firmayı temsil etmekte ve bunun takibini de yaparak işletmeyi bilgilendirmektedir.
 6. SDŞ’ler aynı zamanda firmalar adına aracılık görevi üstlenir. Kote olan başka bir firmaya bile mal satabilirleri.

SDŞ’lerin Dezavantajları

 1. Firmaların tek bir çatı altında toplanıp bağımsızlıklarını kaybetmek istememeleri
 2. Üye firmalar arasında rekabet, uyum sorunu gibi sıkıntıların ortaya çıkması
 3. SDŞ ile üye firmalar arasındaki yönetim kadrosundaki istek farklılığı(farklı kişilerinde kadroda bulunmasını isteme)
 4. Etkin paylaşım gerektiren konularda ortaya çıkan uyumsuzluklar
 5. SDŞ’ye kote büyük firmaların diğer kendinden aşağıda olan firmalara nazaran daha etkin olması ve bu diğer firmaların rekabetten çekilme isteklerini de arttırması
 6. Ülke ekonomisindeki olumsuzluklar ( Bankacılık)
 7. Ülkenin vergi oranlarındaki olumsuz gelişmeler (gümrük ve navlun vergisi gibi)
 8. Üye firmaların görev ve sorumluluklarını yerine getirmemeleri (aidat gibi)

SDŞ Türü Yapılanmada Faydayı Arttıran Etkenler – Sektörel Dış Ticaret Şirketleri

Kurulan her işletmenin kanunda belirtilen en aşağı limit olan sermaye miktarının üzerinde olması işletme için fayda sağlamaktadır. Bu faydalar örneğin SDŞ’lere alınacak uzman kadronun niteliği, pazar araştırmalarının niteliği vb. hususları belirlemektedir.
Hali hazırda rakip olan firmalar SDŞ’lere kayıt olduktan sonra rekabete devam ederler. Ancak bunun mecbur sebeplerden ötürü biraz yumuşatılması gerekmektedir. (Aynı çatı altında bulunmaları) SDŞ böyle firmalar için kısıtlamaya gitmeli en azından bir konuda ortaklaşa çalışılmalı ve dünya pazarına yoğunlaşılmalıdır.

Uzman bir kadroya sahip olması. Nitelikli yönetici, dış ticaret uzmanı ve yine nitelikli çalışan kadrosu sayesinde işler eksiksiz yürüyecektir.

Mert Özışık hakkında
mert@finans-tr.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*