Borsayı Kim İcat Etti? | Aizona Kenti

Borsayı Kim İcat Etti? | Aizona Kenti
Borsayı Kim İcat Etti? | Aizona Kenti

Borsayı Kim İcat Etti – Borsada alınıp satılan yatırım araçlarının tümüne  emtia adı verilir.  Yani ticareti yapılan her ürün emtiadır. Borsada önemli yere sahiptir çünkü diğer hisse senetleri düştüğü anda emtialar devreye girer ve yükselme olur. Örneğin altın düşüşe geçti mi, tarım ve enerji ürünleri yükselişe geçer. Borsa yatırım araçlarının kurallara uyarak el değiştirmesiyle yatırımcının bunu fırsata çevirip alım satım yapıp kısa vadeli kar elde ettiği sistemdir.

Dünyadaki İlk Borsa | Borsayı Kim İcat Etti?

Kütahya’nın Çavdarhisar İlçesinde bulunun antik Aizona kenti dünyanın ilk borsa binasıdır. Roma imparatorluğu zamanında hem mal alış verişi burada yapılmış,  hem de ekonomiyle mücadele konusundaki duyurular taş bloklar üzerinden Aizona’da yapılmıştır.

Osmanlı zamanında Kırım Savaşından sonra dış piyasalardan kredi ihtiyacı karşılanmaya başlanmıştır. Buda Osmanlı Devletini kredi ödeme ve işlemleri acısından borsayı kurmaya zorlamıştır. Osmanlıda ilk borsa Dersaadet Tahvilat adıyla 1866 yılında kurulmuştur.

Günümüzde önemli ve tarihi bir yer olarak bilinen Amsterdam 1602 yılında kurulan Amsterdam Borsasıyla dünyada ki ilk borsa binası olarak da kabul edilmektedir. Pazar ve panayırlarla borsanın temelleri atılmıştır.

Anvers ve Amsterdam’dan etkilenen Avrupa çeşitli yerlerde borsalar açmış ve böylelikle tüm dünyaya yayılmıştır.

Borsada Nasıl Kar Elde Edilir?

İlk yapılması gereken anlaşmalı borsada işlem yapmaya uygun olan bankaları araştırıp hesap açtırmaktır. Bankayla birebir görüşerek risk aldığınıza dair sözleşme imzalanıp sisteme girişiniz yapılır. Yüksek miktarlarda paranızın olmanıza gerek yok.

İlk aşamada borsaya 10-20 TL ile giriş yapıp yatırım yapabilirsiniz. Biriktirdiğiniz paraları değerlendirmek amacıyla riski göze alıp borsada işletebilirsiniz. Sistem üzerinde online işlemlerden emtia alıp fiyatını belirleyip emir verebilirsiniz. Fiyat eşlemesi olduktan sonra satın işlemi gerçekleşir ve elde ettiği kar hesabınıza aktarılır.

Borsada para kazanmanın yolu arz talep ilişkileri incelemek, piyasa hareketlerini takip edip yatırım araçlarını satın almaktır. Dikkat edilmesi gereken konu tüm nakitti yatırıp telaşa kapılıp ilk piyasa hareketlerinde hisseleri satmak kar yerine zararınıza sonuçlanabilir. Bu yüzden piyasa hareketleri anlık ve günlük takip edip yatırımlarınızı yapmanız gerekir.

Borsa Fiyatlarını Takip Edin!

Borsada fiyatların değişme sebeplerinden biri ise arz ve talep faktörlerinin borsaya etkisiyle emtialardaki fiyat değişikliği borsadaki kar ve zararı etkiler. Diğer bir sebep ise şirketlerin borsa üzerindeki etkisidir. Yani şirketler yatırımlarını senet üzerinden yaptıkları için gerek şirketin başındaki gerek yaptıkları anlaşmalarla borsa hareketlerini değiştirebilirler.

Ülkedeki ekonomik iniş çıkışlar, siyasi sorunlar borsa fiyatlarını etkiler. Mevsimler örneğin yaz aylarının gelmesiyle turizmin hareketlenmesi buda borsanın hareketlenmesine neden olur.

Kısaca borsa bilginiz ileride derece iyi olsa bile tahminleriniz doğru olmadığı sürece kazanmanız mümkün değildir. Bu yüzden teknik analiz yöntemlerini bilmeniz gerekir. Bu yöntemler sizi sayısal sonuçlara götürür.

Teknik Analiz Nedir?

Yatırım araçlarının geçmişteki sayısal verilerini inceleyip grafik oluşturma ve gelecekteki iniş-çıkış sayısal hareketlerini tahmin etmektir. Bu sayede yapacağınız işlemelerde hem bu verileri kullanıp hem de tahminlerinizle kar elde edebilirsiniz.