Emekli Maaşı ile Taşıt Kredisi Almak

Emekli Maaşı ile Taşıt Kredisi Almak
Emekli Maaşı ile Taşıt Kredisi Almak

Emeklilik yaşamı içerisinde birikim, tasarruf ve yatırım yapmak isteyen kişiler de bulunmaktadır.

Bu kişiler sahip oldukları emekli maaşı ile kendilerine konut, araç satın almak istemektedir.

Emeklilik yaşamlarının daha rahat bir şekilde geçmesini isteyen vatandaşlar, herhangi bir konut ya da araç sahibi olmak için kredi çekmeyi ilk etapta düşünebilmektedir. Emekli maaşı ile taşıt kredisi almak isteyen kişilerden biriyseniz, taşıt kredisi alırken dikkat edilmesi gereken noktalara önem vermeli ve emekli olarak nasıl taşıt kredisi kullanabileceğiniz hakkında bilgi sahibi olmaya özen göstermelisiniz.

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Günümüzde taşıt kredisi, bankalar aracılığıyla verilen ve “tüketici kredileri” içerisinde yer alan bir kredi türüdür. Sıfır araç ya da ikinci el otomobil alımlarında taşıt kredisi kullanılabilmektedir. 18 yaşından büyük olan herkesin taşıt kredisi kullanma hakkı bulunmaktadır. 18 yaşından büyük olan bir kişi araç alımı için bankaya başvuru yaparken aşağıdaki belgelere sahip olmalıdır.

Taşıt Kredisi İçin Gereken Belgeler:

 • Nüfus cüzdanınız
 • Maaş bordrosu (Gelir beyanı)
 • En geç iki ay öncesine kadar olmak kaydıyla adınıza düzenlenmiş telefon, elektrik, doğalgaz vb. faturası veya ikametgâh belgesi
 • Sıfır araçlar için proforma fatura
 • İkinci el araçlar için noter tasdikli satış onayı ve araç ruhsatı

Gerekli belgeler ile birlikte bankaların internet bankacılığı, telefon bankacılığı, mobil bankacılık ya da direkt olarak şubeleri ile görüşmeler sağlanarak başvuru yapılabilmektedir. Bankalar gerekli incelemeyi yaptıktan sonra en geç 48 saat içerisinde kredinizin onaylanıp onaylanmadığını tarafınıza bildirmektedir.

Bu krediyi kullanmak isteyen vatandaşlarda bankaların özellikle dikkat ettiği nokta gelir seviyesi, çalışma ya da sigortalılık süresi, kredi notu ve mevcut borç durumudur. Emekli aylığı alan kişiler konut ya da taşıt kredisi kullanmak istediğinde diğer vatandaşlara göre daha avantajlıdır. Bunun sebebi düzenli olarak bir gelire sahip olmalarıdır. Her ay aldıkları net bir gelirin bulunması nedeniyle bankalar emeklilere daha kolay bir şekilde kredi verebilmektedir.

Fakat emeklilerin de kredi çekerken uyması gereken şartlar, başvuru koşulları ve kredi durumları bulunmaktadır.

Emekli Maaşı ile Taşıt Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emekli maaşı ile taşıt kredisi çekmek isteyen vatandaşların öncelikle bilmesi gereken nokta, alabilecekleri maksimum kredi tutarının aylık gelirlerinin 15 ile 20 katı fazlası olabileceğidir.

Emekli Maaşı ile alınabilecek kredi tutarı: Maaşın 15-20 katı olabilir. 

Örneğin, 3 bin TL emekli aylığı bulunan bir kişi en az 45 bin TL ve en fazla da 60 bin TL kredi çekebilmektedir. Fakat bu durum kişinin gelir seviyesine, çalışma ya da sigortalılık durumuna, kredi notuna bağlı değişiklik gösterebilmektedir. Bir emekliye 120 bin TL tutarında araç kredisi veren bankalar da mevcuttur.

Kredilerin geri ödeme planlamasında aylık gelirin yüzde 50’sine tekabül eden bir oran seçilmektedir. Dolayısıyla aylık taksit ödemesi yaparken seçilebilecek maksimum tutar emekli aylığının yarısı kadardır. Az önceki verdiğimiz örnekten ilerleyecek olursak, 3 bin TL aylık emekli geliri bulunan bir vatandaş en fazla bin 500 TL’lik aylık taksit ödemesi planlayabilmektedir.

Bankaların kredi verirken belirli prosedürlere sahip olduğunu unutmamak gerekir. Bu prosedürlerin başında maksimum 80 yaşına kadar kredi verilebilme durumudur. Yani, 77 yaşında olan bir emekli vatandaş kredi çekerken vade sayısı olarak maksimum 36 ayı tercih edebilmektedir. 79 yaşında olan bir vatandaşın tercih edebileceği vade sayısı ise 12 ay olacaktır. Bankalar arasında yaş sınırı değişebilmektedir. Bazı bankalar maksimum 75 yaşına kadar olan kişilere kredi verebilmektedir. Bu durumda bankaların kredi şartlarının araştırılması gerekmektedir.

Emekliye Kredi Veren Bankalar

Ülkemizde hem özel hem de kamu bankaları tarafından emeklilere ihtiyaç, konut ve bireysel kredi veren bankalar mevcuttur. Genel olarak tercih edilen ve emeklilere özel kredi kampanyaları ile bilinen bankaların isimleri şu şekilde yer almaktadır:

 • Türkiye İş Bankası
 • Garanti Bankası
 • ING Bank
 • Denizbank
 • Vakıfbank
 • Aktif Bank
 • Halkbank
 • Ziraat Bankası
 • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
 • Akbank
 • Şekerbank

Bu bankalar tarafından belirlenen sabit kredi faiz oranları mevcuttur. Bu faiz oranları bankadan bankaya göre değişebilmekte ve piyasa durumuna göre güncellenebilmektedir. Dolayısıyla kredi çekerken vatandaşların bankalar arasında karşılaştırma yapması gerekir.

Bankaların sunmuş olduğu kredi koşulları, avantajları ve dezavantajları incelenmelidir. Kişinin kendisi için en uygun ödeme planını sunan, en uygun kredi koşullarını sağlayan banka ile anlaşma sağlaması gerekmektedir.