Yeni Başlayanlar İçin Finansal Teknolojiler

Yeni Başlayanlar İçin Finansal Teknolojiler
Yeni Başlayanlar İçin Finansal Teknolojiler

Finansal Teknolojiler – İnsan hayatını kolaylaştırma, zamandan ve emekten tasarruf etme, hız ve pratiklik ile sistemsel sorunlarla mücadele etme noktasında teknoloji en önemli araçtır.

İnternet ve akıllı cihazlar başta olmak üzere teknolojik bütün gelişmeler hayatın her alanını doğrudan etkilemektedir.

Basit günlük faaliyetlerden büyük ve karmaşık projelere kadar her noktada teknolojinin etkilerini görmek mümkündür. Son yıllarda özellikle finans alanında teknolojinin varlığı daha çok hissedilmektedir. Bankacılık işlemleri başta olmak üzere finansal işlemlerin internet üzerinden yapılmaya başlanması ile finansal teknolojiler devri başlamıştır.

Finansal Teknolojiler Nelerdir?

Harca, kazan, biriktir… Parayı ilgilendiren bütün mevzular finans sektörünün etkisindedir. Ekonominin bir alt dalı olarak finans; gelir elde etmek, yatırım ve birikim yapmak, harcama yapmak gibi faaliyetlerin bütününü kapsayan bir kavramdır. Bankalar ve borsalar başta olmak üzere paranın işlem gördüğü bütün kurumsal alanlarda finansal faaliyetler gerçekleşmektedir. Finans sektörünün büyüklüğü, iş alanlarının aktifliği, gerek personel gerek müşteri bazında yoğun temposu nedeniyle finans kuruluşlarında zaman zaman aksaklıklar yaşanmaktadır.

Finansal işlemlerin kurumlarda yüz yüze gerçekleştirilmesi, evrakların fiziki ortamda oluşturulması ve muhafaza edilmesi, belirli gün ve saatlerde işlem yapılabilmesi gibi çeşitli verimsizlikler sistemde mevcuttur. Zaman, emek ve hız konusunda tasarruf etmek finans sektörünü pek çok açıdan rahatlatmaktadır. Bunun için finans alanında teknolojik gelişmelerden yararlanılmaktadır. Finansal teknoloji kısa ismiyle fintech, teknolojinin finansla birleşmesinden oluşan yeni bir iş alanıdır. Son yıllarda internet, akıllı cihazlar, sosyal medya platformları, bulut bilişim sistemleri gibi pek çok dijital tabanlı yenilik finans sektöründe kullanılmaktadır.

Bankaların mobil cihazlarda kullanılmak üzere geliştirdikleri mobil bankacılık uygulamaları, online borsalar gibi direkt olarak finansal kuruluşlara ait uygulamalar son yıllarda oldukça fazla yaygınlaşmıştır. Örneğin kredi kartı limitinizi arttırmak, banka hesabınızdan para transferi yapmak, fatura ödemek gibi temel bankacılık işlemlerinizi telefonunuza indireceğiniz mobil uygulamalar sayesinde her an her yerde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanında internet üzerinden alışveriş ve ödeme yapabilmek için Google Pay, Paypal ve BKM Express gibi online cüzdan uygulamaları geliştirilmiştir. Bu cüzdanlar, internet üzerinden alışveriş yapma imkanını tanıyan e-ticaret sitelerinde, güvenli bir şekilde ödeme yapmanızı sağlamaktadır.

Kişisel veya kurumsal verilerinizi yedeklemek, muhafaza etmek, paylaşım yapmak için de bulut sistemleri devreye girmiştir. Verilerinizi otomatik olarak yedekleyebilir, fiziki ortamdan daha güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Son yıllarda oldukça dikkat çeken ve fiziki paranın varlığına rakip olarak ortaya çıkarılan kripto paralar, blockchain teknolojisi kullanılarak geliştirilmiştir. Günümüzde blockchain teknolojisinin en önemli finansal teknolojilerden biri olduğu kabul edilmektedir.

Finansal Teknolojilerin Günümüzdeki Yeri

Teknoloji sürekli gelişen, her geçen gün ilerleme kaydeden bir alandır. Bu nedenle çağın şartlarına uygun bir şekilde teknolojik yeniliklere uyum sağlamak gerekir. Sağlık, eğitim, ticaret gibi pek çok iş alanında olduğu gibi finans sektöründe de teknolojik yeniliklerin etkisi hissedilmektedir. Finans sektöründe teknolojinin kullanılmasıyla ortaya çıkan finansal teknolojiler, günümüzde bankalar başta olmak üzere pek çok finansal kurum tarafından kullanılmaktadır. Mobil bankacılık uygulamaları, bulut bilişim sistemleri, dijital cüzdanlar, online borsalar ve kripto paralarla finansal teknolojiler hayatımızın her alanına etki etmekte, gün geçtikçe etkisini arttırmaktadır. Hızlı bir şekilde gelişen fintech sektörü, çok sayıda yatırımcının büyük yatırımlar yaptığı ve iş hacmi yüksek bir iş alanıdır. İlerleyen yıllarda daha da büyümesi beklenen sektör, geleceğin önemli iş alanlarından biri olarak görülmektedir.

Finansal Teknolojiler ve İş İmkanları

Son yıllarda yükselişe geçen mesleklerin çoğunun yaratıcılığa ihtiyaç duyan ve teknolojik trendleri yakından takip eden meslekler olduğu görülmektedir. Bunun sebebi hiç kuşkusuz internetin hayatımızın her alanında varlığını hissettirmesidir. Söz konusu meslekler, finansal teknolojiler gibi yeni ve popüler iş alanlarında oldukça fazla tercih edilmektedir.

Fintech’in global bir iş alanı olması, bu alanda çalışan kişilere dünyanın her yerinde iş bulma imkanı tanımakta ve yurtdışı kariyer şansı sunmaktadır. Örneğin bu sektörde en çok kazanan ve kadro sayısı fazla olan mesleklerden biri yazılım mühendisliğidir. En az yazılım mühendisliği kadar önem arz eden blockchain uzmanlığı, girişimcilik, mobil uygulama geliştiriciliği, sosyal medya uzmanlığı gibi meslekler de fintech alanında gelecek vadeden önemli meslekler arasında görülmektedir.

Gizem Aksay hakkında
gizem@finans-tr.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*