Emekliye Kredi Veren Bankalar

Emekliye Kredi Veren Bankalar Nelerdir?
Emekliye Kredi Veren Bankalar Nelerdir?

Emekliye Kredi Veren Bankalar – Çalışma hayatı, uzun yıllar süren yorucu bir süreçtir.

Bu süreç gerekli şartlar sağlandığı takdirde emeklilikle sonlanmaktadır. Herkes yılların yorgunluğunu atmak, rahat ve huzurlu bir emeklilik hayatı yaşamak istemektedir. Ancak alınan emekli maaşı zaman zaman bazı ihtiyaçlara yetmemektedir.

Bu durumda pek çok emekli bankalara başvurmaktadır. Konut veya taşıt satın alma amacı haricinde de çeşitli ihtiyaçlar doğmaktadır. Bunun için bankalar emeklilere ihtiyaç kredisi de sunmakta, emekliye kredi vererek onlara ihtiyacı olan nakdi sağlamaktadır. Günümüzde;

  1. Akbank,
  2. Denizbank,
  3. Ziraat Bankası,
  4. Halkbank,
  5. ING Bank

başta olmak üzere neredeyse bütün bankalar emeklilere kredi vermektedir.

Emekliye Kredi Nasıl Verilir?

Bankalar, finansal işlemlerin gerçekleştiği güvenilir kuruluşlardır. Bir bankanın temel amacı, müşterinin finansal ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikle kaliteli hizmet sunmaktır. Banka hesabı, portföy yönetimi, kredi kartı, banka kredisi gibi çok sayıda bankacılık hizmeti müşterilere sunulmaktadır. Banka kredisi, nakit ihtiyacı olan müşterilere bankanın borç vermesi olarak düşünülebilir. Bunun için öncelikle müşteri, bankanın istediği belgeleri beyan ederek kredi başvurusunda bulunmalıdır.

Banka, başvuruyu değerlendirmeye alıp kredi hizmetini sunup sunmayacağını belirler. Kredi limitinin, faizin ve vadesinin de belirlenmesinin ardından bir geri ödeme planı oluşturularak müşteriye kredi verme süreci tamamlanır. Emekliye kredi verme süreci, tıpkı diğer müşterilerde olduğu gibi işlemektedir. 75-80 yaşına kadar emekliler bankanın sunduğu ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi gibi hizmetlerden diledikleri zaman faydalanabilirler. Kimi zaman bankalar, emeklilere özel kampanyalar düzenlemektedirler. Faizsiz veya piyasaya göre daha düşük faizli kredi hizmeti sunarak emekli müşterilerin finansal ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışan bankalar, kendi bünyesinde maaş hesabı bulunan emekli müşterilere özel ekstra kredi kampanyaları da sunmaktadırlar. Bu noktada bankaların sunduğu faiz oranlarını ve özel kampanyaları dikkatle takip etmek gerekir.

Emekliye Kredi Limiti Nasıl Belirlenir?

Banka kredisi, müşterilerden oldukça fazla talep gören bir bankacılık hizmetidir. Ev almak için konut kredisi, araba almak için taşıt kredisi veya nakit sıkıntısını gidermek için ihtiyaç kredisi hizmeti bireysel müşterilere özel olarak sunulmaktadır.

Söz konusu krediler belirli bir limite sahiptir ve bu limit müşteriden müşteriye farklılık göstermektedir. Kredi limiti belirlenirken müşterinin gelirine, geçmiş finansal faaliyetlerine, kredi veya kredi kartı ödemelerine bakılmaktadır. Söz konusu bütün bu işlemler müşterinin kredi notunu belirlemektedir. Kredi notu ne kadar yüksekse kredinin onaylanma ihtimali de o kadar artmakta, kredi limiti de belirlenmektedir.

Müşterinin geri ödeme gücü bu incelemeler doğrultusunda tespit edilmekte, buna uygun bir şekilde kredi limiti belirlenmektedir. Bankaya kredi başvurusunda bulunan müşterinin kredi başvurusu onaylandığında aynı zamanda banka tarafından kredi limiti de belirlenmektedir. Konut kredisi ve taşıt kredisi haricinde oldukça fazla talep gören kredi türü ihtiyaç kredisidir. Bu noktada her banka, emekli müşteriler için bir kredi limiti belirlemiştir. Bu limit bankadan bankaya değişse de maksimum ihtiyaç kredisi limiti 20.000-40.000 tl aralığında olmaktadır.

Emekli Maaşı ile Kredi Şartları

Emekli maaşı zaman zaman ortaya çıkan ihtiyaçları karşılamaya yetmemektedir. Bu durumda pek çok emekli bankaya kredi başvurusunda bulunmaktadır. Emekli maaşı olan herkes kredi başvurusunda bulunsa da bu başvuruların hepsi onaylanmamaktadır. Emekli maaşı ile kredi çekebilmek için bankaların tıpkı diğer müşterilerde olduğu gibi emeklilerde de aradığı bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan ilki yaş kriteridir.

Bankalar genel olarak 85 yaşını geçmiş emeklilere kredi hizmeti vermemektedir. Kimi bankalarda bu yaş sınırı 65 kimi bankalarda 70, 80 olarak değişebilmektedir.

Kredi hizmetinden faydalanmak istediğiniz bankanın aradığı yaş kriterini öğrenip ona göre başvuru yapmanız faydanıza olacaktır. Bunun haricinde emekli maaşınızın miktarı da kredi durumunuzu etkileyecektir. Emekli maaşınız yükseldikçe potansiyel kredi limitiniz de yükselecektir. Geçmişte bankalardan kredi ve kredi kartı kullanıp, geri ödemenizi düzenli bir şekilde yaptıysanız kredi başvurunuzun da olumlu sonuçlanma ihtimali artacaktır. Emekli maaşı ile kredi çekmek için yaş kriteri dışında standart prosedürün pek dışına çıkılmamıştır. Emekliye kredi veren bankacılık faaliyet sayısı oldukça fazladır. Bankaların faizsiz veya düşük faizli kredi kampanyaları çoğu emekli için karlı olmaktadır.

Dilerseniz emekli maaş hesabınızın bulunduğu bankanın kredi hizmetinden faydalanabilir, dilerseniz diğer bankaların kampanyalarını inceleyebilirsiniz.